| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?

Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?


Pojawienie się na rynku technologii oświetleniowej LED spowodowało, że producenci zaczęli liczyć na ograniczenie energii zużywanej w celach oświetleniowych. Sprawdź, czy oświetlenie LED to na pewno dobre rozwiązanie.

Sądzę, że nie ma dostatecznej świadomości konsekwencji tego stanu rzeczy – dodaje Narcyza Barczak-Araszkiewicz z Pol-lighting – Wiadomo, że nieuczciwa konkurencja niszczy rynek i producentów oraz hamuje postęp techniczny. Gospodarka europejska, a szczególnie polska, potrzebuje takich technologii, które mogą być motorem rozwoju gospodarczego i społecznego, które są w stanie pociągnąć za sobą wzrost w innych gałęziach przemysłu i usług. Unia Europejska stawia na informatyzację i technologie cyfrowe. Oświetlenie LED zostało zaliczone do tych technologii cyfrowych o powszechnym zastosowaniu, na których będzie opierał się postęp gospodarczy i społeczny Europy. Nie kontrolując naszego rynku i przyzwalając na rozrost szarej strefy, powodujemy, że te szanse nie zostaną wykorzystane.

Konsumentom i użytkownikom instytucjonalnym trzeba pomagać podejmować racjonalne decyzje zakupu. Kupujący nie może kierować się wyłącznie ceną, powinien mieć wiedzę o efekcie użytkowym i koszcie eksploatacji produktu, a także kierować się wiarygodnością producenta.

Zobacz także: Oświetlenie LED – sposób na wyjątkową atmosferę

W zastosowaniach domowych należy poprawnie dobrać parametry zamiennika LED. Należy zwrócić uwagę, aby ledówka, będąca zwykle zamiennikiem żarówki, posiadła podobną do niej „jasność”, tj. wartość emitowanego strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach (lm). Kolejnymi parametrami, które powinny podlegać weryfikacji, są uzyskiwany odcień światła białego (temperatura barwowa zbliżona do 3000K) i jego jakość (wskaźnik oddawania barw Ra>80). Wszystkie dane powinny być dostępne na opakowaniu produktu. Szereg producentów podaje równoważną, przybliżoną wartość mocy tradycyjnej żarówki, która emituje tę samą ilość strumienia świetlnego. W celu wyeliminowania przypadków zawyżania wartości równoważnej mocy żarówek, najlepiej zapoznać się z prawnie obowiązującymi, ujednoliconymi wartościami wiążącymi strumień świetlny z mocą żarówki. Informację o tych przepisach można znaleźć na przykład na stronie internetowej Pol-lighting.

– Zdajemy sobie sprawę, że dobór odpowiedniej świetlówki czy ledówki wymaga często zaawansowanej wiedzy, dlatego też członkowie Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting starają się edukować konsumentów w zakresie wyboru dobrego oświetlenia, nie tylko LED – dodaje Narcyza Barczak-Araszkiewicz.

Źródło: materiały prasowe

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pojawienie się na rynku technologii oświetleniowej LED spowodowało, że producenci zaczęli liczyć na ograniczenie energii zużywanej w celach oświetleniowych. Fot. LARS
Pojawienie się na rynku technologii oświetleniowej LED spowodowało, że producenci zaczęli liczyć na ograniczenie energii zużywanej w celach oświetleniowych. Fot. LARS

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK