| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?


Odpowiedź na to pytanie mieści się w zakresie czynności, które bezpiecznie można wykonać samemu, jeśli posiadamy odpowiednie przyrządy pomiarowo detekcyjne oraz wiedzę, która zgodnie z prawem musi być poświadczoną uprawnieniami. Zapraszam na szkolenia SEP. Nie mogę brać odpowiedzialności za skutki poczynań domorosłych elektryków.

Coś pamiętamy ze szkoły, może kiedyś widzieliśmy jak ktoś wymienia gniazdko. Wydaje się, że zmocowanie parę kabelków pod śrubki jest łatwe. Jednak to nie takie proste, wiedza techniczna – niezbędna do zrozumienia zjawisk i praw fizycznych – to zaledwie 10 procent wiedzy niezbędnej do bezpiecznego wykonania instalacji lub naprawy usterki.

Zobacz także: Jak naprawiać instalację elektryczną?

Prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny. W najbardziej niekorzystnych warunkach ryzyko pracy elektryka można porównać do pracy sapera – wystarczy pomylić się tylko raz. Pracownik z uprawnieniami – przed przystąpieniem do naprawy – musi ocenić środowisko, w którym będzie pracował i dostosować do niego środki ochrony. Jest różnica czy awaria wystąpiła w kuchni, zawilgoconej piwnicy, łazience albo w ogrodzie przy dużym słońcu lub w trakcie opadów deszczu. Prądu nie widać a jest!

Do pracy przy instalacji elektrycznej niezbędne jest używanie specjalistycznych narzędzi pomiarowych i detekcyjnych. Ponadto obowiązujące w Polsce prawo jest bardzo stanowcze, np. w zakładach pracy nie wolno wymienić żarówki osobie bez uprawnień pod groźbą utraty ochrony ubezpieczeniowej i konsekwencji służbowych. Często interpretujemy to w sposób taki, że każdy w pracy ma wykonywać swoje obowiązki. Racja, ale osoba posiadająca uprawnienia nawet jeśli nie jest zatrudniona na stanowisku konserwatora elektryka – ma prawo wykonywać takie czynności i w razie nieszczęścia nikt nie zabierze ochrony ubezpieczeniowej. Nawet przy zmianie żarówki niejedna osoba już zginęła.

Przypadków porażenia prądem elektrycznym jest stosunkowo mało. Powszechnie korzystamy z energii elektrycznej, a w postaci bateryjek jest zupełnie niegroźna. Energia elektryczna wydaje się oswojona. To tylko pozory. Prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny, a małą ilość nieszczęśliwych wypadków zawdzięczmy całej masie przepisów, protokołów i nadzorowi budowlanemu, który dopilnowuje wykonania instalacji w sposób bezpieczny dla użytkownika.

To cała machina dbająca o kulturę techniczną i nasze bezpieczeństwo. Należy zrozumieć, że bez znajomości przepisów i zasad postępowania, podjęcie prac nad instalacją jest niebezpieczne i dla nas i innych domowników. No i jeszcze aspekt psychologiczny, jak wybuchnie gaz i wyleci w powietrze pół kamienicy to jest się czego bać, albo w karambolu drogowym ginie kilka osób od razu zdejmujemy nogę z gazu. Natomiast na skutek porażenia ginie jedna osoba. Nie mamy zatem respektu przed tak nikłym wynikiem statystycznym. To giną ludzie i powinniśmy zrobić, co w naszej mocy, by ginęło ich jak najmniej, a przede wszystkim zadbać o to byśmy sami nie stali się cyferką statystyczną.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK