| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?


Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, który również ulega awariom i usterkom. Nieprawidłowości jego działania objawiać się mogą błędnym zliczaniem energii elektrycznej, a więc pojawia się potrzeba kontroli jego stanu technicznego, by opłacane rachunki były adekwatne do konsumowanej energii.

Kontrola techniczna

W celu dokonania szczegółowej kontroli posiadanego układu kontrolno-pomiarowego, należy zwrócić się z takim wnioskiem do przedsiębiorstwa energetycznego, które ma obowiązek przeprowadzić jego kontrolę, zgodnie z zapisami Rozporządzenia ministra gospodarki z dn. 4.05.2007r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2007 nr 93. poz. 623., z późn. zm.).
Na podstawie § 43. ust. 1. ww. rozporządzenia, ”Przedsiębiorstwo energetyczne [...], na żądanie odbiorcy, dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego” do 14 dni od chwili zgłoszenia takiego wniosku. W § 43. ust. 2. ww. rozporządzenia przewidziana została możliwość laboratoryjnego sprawdzenia takiego układu.

Odbiorca nie poniesie kosztów takich sprawdzeń, jeżeli w wyniku kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości w sposobie zliczania energii elektrycznej przez badany układ pomiarowy (licznik). Powyższe stwierdzenie nie dotyczy przypadku wykrycia nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Zobacz także: Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Informacja o wykryciu nielegalnego poboru energii elektrycznej nie jest przypadkowa, ponieważ stosowanie takich praktyk może skutkować uszkodzeniem układu, co też może zostać wykryte podczas, np. badania laboratoryjnego.

 Zobacz także: Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

Dodatkowo przewidziano możliwość ponownego (§ 43. ust. 4. ww. rozp.), laboratoryjnego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego w wybranym przez odbiorcę laboratorium, ale z takim wnioskiem trzeba wystąpić do 30 dni od otrzymania pierwszej ekspertyzy z badania laboratoryjnego. Jeżeli dodatkowa ekspertyza wykaże nieprawidłowości układu pomiarowego (usterki), koszty wszystkich badań ponosi przedsiębiorstwo energetyczne, oczywiście z wyłączeniem sytuacji wykrycia nielegalnego poboru (§ 43. ust. 6. ww. rozp.). Warto zatem w miarę własnych możliwości upewnić się, co do konieczności przeprowadzenia takich kontroli technicznych, ponieważ mogą się one wiązać z dodatkowymi kosztami dla odbiorcy energii elektrycznej w sytuacji, gdy licznik działa prawidłowo.

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »