| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu. Podłączenie płyty do linii zasilających gniazda, 2,5 mm2 pola przekroju drutu, a tym bardziej do linii zasilających oświetlenie , 1,5 mm2 , jest niedopuszczalne. Takie podłączenie stwarza zagrożenie zniszczeniem linii zasilającej a w konsekwencji zagrożenie pożarem.


Linię zasilającą może zaprojektować i wykonać tyko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. By przekonać wszystkich do korzystania z usług fachowców opiszę na czym rzecz polega. Projektując linie zasilającą uwzględniamy jaką moc musimy zapewnić odbiornikom. Z wzoru na moc prądu obliczamy prąd jaki będzie płynął w przewodzie, napięcie jest stałe i znane 230 V. Do obliczanego prądu dobieramy pole przekroju drutu linii zasilającej i dopasowujemy do pól przekrojów produkowanych przewodów dopełniając zawsze w górę.

Jeśli z obliczeń wyjdzie nam 8 mm2 a w sprzedaży są przekroje 6 mm2 a potem dopiero 10 mm2 dopełniamy do 10 i taki kabel stosujemy do budowy linii.

Ogólne zasady projektowania linii zasilających jak zasilanie gniazd uwzględniają współczynnik równoczesnego obciążenia. Oznacza on, że nie z wszystkich gniazd korzystamy równocześnie. W domu urządzenia większej mocy to przeważnie te wytwarzające ciepło. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy jednocześnie korzystamy z płyty grzewczej, piekarnika i mat grzewczych ogrzewania połogowego. Współczynnik jednoczesnego obciążenia musielibyśmy przyjąć 1 inaczej 100%. Przekrój takiej linii byłby spory i istniało by zagrożenie, że oprzyrządowanie elektryczne może w takiej sytuacji mogło by nie być przystosowane do takich przekrojów. Lepiej, jest zasilić każde urządzenie z osobnej linii i w rozdzielni, każde pod osobny m zabezpieczeniem.

Musimy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami. Zlecamy elektrykowi rozbudowę rozdzielni o dodatkowe zabezpieczenie, zaprojektowanie linii zasilającej i wykonanie.

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu
Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK