| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu. Podłączenie płyty do linii zasilających gniazda, 2,5 mm2 pola przekroju drutu, a tym bardziej do linii zasilających oświetlenie , 1,5 mm2 , jest niedopuszczalne. Takie podłączenie stwarza zagrożenie zniszczeniem linii zasilającej a w konsekwencji zagrożenie pożarem.


Linię zasilającą może zaprojektować i wykonać tyko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. By przekonać wszystkich do korzystania z usług fachowców opiszę na czym rzecz polega. Projektując linie zasilającą uwzględniamy jaką moc musimy zapewnić odbiornikom. Z wzoru na moc prądu obliczamy prąd jaki będzie płynął w przewodzie, napięcie jest stałe i znane 230 V. Do obliczanego prądu dobieramy pole przekroju drutu linii zasilającej i dopasowujemy do pól przekrojów produkowanych przewodów dopełniając zawsze w górę.

Jeśli z obliczeń wyjdzie nam 8 mm2 a w sprzedaży są przekroje 6 mm2 a potem dopiero 10 mm2 dopełniamy do 10 i taki kabel stosujemy do budowy linii.

Ogólne zasady projektowania linii zasilających jak zasilanie gniazd uwzględniają współczynnik równoczesnego obciążenia. Oznacza on, że nie z wszystkich gniazd korzystamy równocześnie. W domu urządzenia większej mocy to przeważnie te wytwarzające ciepło. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy jednocześnie korzystamy z płyty grzewczej, piekarnika i mat grzewczych ogrzewania połogowego. Współczynnik jednoczesnego obciążenia musielibyśmy przyjąć 1 inaczej 100%. Przekrój takiej linii byłby spory i istniało by zagrożenie, że oprzyrządowanie elektryczne może w takiej sytuacji mogło by nie być przystosowane do takich przekrojów. Lepiej, jest zasilić każde urządzenie z osobnej linii i w rozdzielni, każde pod osobny m zabezpieczeniem.

Musimy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami. Zlecamy elektrykowi rozbudowę rozdzielni o dodatkowe zabezpieczenie, zaprojektowanie linii zasilającej i wykonanie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »