| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?


Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Warunek posiadania instrukcji użytkowania jest zazwyczaj spełniony, ponieważ takich instrukcji wymagają odrębne przepisy. Podobnie pozostałe warunki dotyczące napięcia znamionowego oraz mocy znamionowej. Wyjątek mogą stanowić, np. przepływowe podgrzewacze wody, których moc znamionowa niekiedy przekracza wartości 20 kW. Na szczęście takie urządzenia nie są zbyt często u nas instalowane.

W domowych instalacjach elektrycznych występuje napięcie niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, jednakże fakt ten nie stanowi przesłanki do uznania tych instalacji i urządzeń za bezwzględnie niebezpieczne i zabronione. Od użytkownika wymaga się, aby stosował się do załączanych (do odkurzaczy, pralek, czy zmywarek) instrukcji użytkowania, a także dbałości o ich stan techniczny z pomocą osób do tego uprawnionych.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Regularne przeglądy i sprawdzenia instalacji domowych i zabezpieczeń w celu oceny ich stanu technicznego przez osoby uprawnione, a także ich prawidłowa eksploatacja (użytkowanie), pozwalają na istotne zminimalizowanie zagrożeń związanych z występującym potencjałem w sieci.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Regularne przeglądy i sprawdzenia instalacji domowych pozwalają na istotne zminimalizowanie zagrożeń związanych z występującym potencjałem w sieci
Regularne przeglądy i sprawdzenia instalacji domowych pozwalają na istotne zminimalizowanie zagrożeń związanych z występującym potencjałem w sieci

Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione
Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK