| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

Powyższy zapis kładzie obowiązek na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, m.in. kamienicy i budynku mieszkalnego jednorodzinnego, aby dokonywane były okresowe kontrole stanu technicznego instalacji oraz stanu zabezpieczeń przeciwporażeniowych. W przypadku kamienicy z liczbą powyżej siedmiu lokali mieszkalnych, zobowiązany jest do tego zarządca (wspólnota mieszkaniowa). Jeżeli nie ustanowiono wspólnoty, zobowiązany jest właściciel lub właściciele budynku.

Często sporządzane umowy najmu lub dzierżawy przewidują odpowiedzialność za stan techniczny dzierżawionego lokalu, a więc najemca jest zobowiązany dbać o stan lokalu wraz ze znajdującymi się tam instalacjami, aby ich stan techniczny nie uległ pogorszeniu w trakcie trwania najmu.

W przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego instalacji elektrycznej u odbiorcy, instalacja taka może i powinna zostać odłączona od zasilania do czasu usunięcia stwierdzonych protokołem usterek, np. braku skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.

Sprawa odpowiedzialności komplikuje się, gdy dotyczy budynku z odrębnymi lokalami mieszkalnymi i wieloma odbiorcami. Z punktu widzenia spółki dystrybucyjnej odpowiedzialność wygląda podobnie, a mianowicie do określonego miejsca dostarczania energii elektrycznej, najczęściej do zacisków prądowych na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu od strony sieci. Od tego punktu odpowiedzialność za instalację elektryczną (tzw. WLZ) powinna ponosić wspólnota mieszkaniowa, a zatem zarządca nieruchomości. Wspólnoty mieszkaniowe często podejmują uchwały w tym zakresie, określając odpowiedzialność wspólnoty za część wspólną, a także określają odpowiedzialność za stan techniczny instalacji elektrycznej w części wspólnej od miejsca dostarczania energii elektrycznej do liczników poszczególnych odbiorców.

Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w Ustawie o własności lokali z dn. 24.06.1994r. Dz.U. 1994 nr 85. poz. 388., z późn. zm.

W wyroku jednego z sądów możemy przeczytać, że instalacje bez możliwości opomiarowania dostarczanego medium stanowią część wspólną nieruchomości (np. C.O.). Instalacje elektryczne nie spełniają tego kryterium, tak więc powinno się uznać, że od licznika odbiorcy zaczyna się jego odpowiedzialność.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK