| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jak i kiedy wymienić wyłącznik elektryczny?

Jak i kiedy wymienić wyłącznik elektryczny?

Powodem, dla którego musisz wykonać wymianę włącznika elektrycznego może być uszkodzenie włącznika. Nie wszystkie awarie, których efektem jest brak prądu wymagają wymiany wyłącznika. Niektóre są bardzo proste do usunięcia, w przypadku trudniejszych – będzie Ci potrzebna fachowa pomoc.

Brak światła w pomieszczeniu może być wynikiem przeciążenia obwodu. Może też się tak zdarzyć, że światła w pomieszczeniu nie ma, jednak po sprawdzeniu gniazdek próbnikiem okazuje się, że jest w nich napięcie. W takiej sytuacji najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii jest przepalona żarówka.

Uszkodzonym włączniku będzie świadczył fakt, że mimo podłączenia nowej i dobrej żarówki – lampa nadal nie świeci. W tej sytuacji podejmij się wymiany bezpiecznika.

Wkrętakiem rozkręć obudowę wyłącznika, a próbnikiem sprawdź napięcie na wyłączniku. By wykonać sprawdzenie wyłącznik musi znajdować się w pozycji „włączone’, końcówki próbnika muszą być przyłożone do zacisków przewodów na wyłączniku. Musisz uważać, by końcówka próbnika nie dotknęła środka wyłącznika. 

Polecamy: Drobne naprawy instalacji elektrycznej

Obserwuj reakcję żarówki – jeśli się zaświeci, będzie to znak by wymienić wyłącznik.

Przede wszystkim wymiany dokonuj na wyłączonym obwodzie. Po odkręceniu obudowy wyłącznika zwolnij przewody podłączone do niego. Mogą być zamocowane za pomocą śrubek lub mogą być wpuszczone w zaciski.

W pierwszym przypadku odkręć śrubki wkrętakiem, w drugim zwolnij blokadę znajdującą się z tyłu wyłącznika. Narysuj schemat podłączenie wyłącznika. Wyłącznik zabierz do sklepu, by dobrze wybrać jego następcę.

Czytaj także: Czy można zastąpić elektryka

Zgodnie z narysowanym wcześniej schematem podłącz nowy wyłącznik. Przykręć lub wpuść przewody. Przykręć wyłącznik i załóż obudowę. Włącz prąd na obwodzie i sprawdź, czy wyłącznik zadziała włączając żarówkę.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie wszystkie awarie, których efektem jest brak prądu wymagają wymiany wyłącznika
Nie wszystkie awarie, których efektem jest brak prądu wymagają wymiany wyłącznika

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK