REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie umiejscowić ogniwa fotowoltaiczne: na dachu czy na ziemi?

REKLAMA

REKLAMA

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w kontekście poszukiwań właściwych odpowiedzi na polu nowych, ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Darmowy prąd ze słońca to doskonała metoda na praktycznie uniezależnienie się energetyczne, ale również na konkretne korzyści materialne. Jeśli jesteśmy blisko decyzji na zainstalowanie takiego systemu w obrębie naszego gospodarstwa domowego, z pewnością zadajemy sobie mnóstwo pytań. W tym także jedno z ważniejszych: gdzie umieścimy naszą instalację?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to, w dużym skrócie, nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Źródłem jest nasza najbliższa gwiazda, która wprawdzie nie emituje prądu jako takiego, ale obdarza Ziemię światłem o potężnej mocy. Owe światło jesteśmy dziś zdolni przetworzyć na energię elektryczną. Dzieje się tak głównie dzięki zaawansowanej technologii, którą w naszej epoce, dysponujemy jako cywilizacja. Instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw wyłapujących słoneczne światło i falownika przetwarzającego jego energię na prąd. Taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. System podłączony do domowej instalacji zapewnia nam energię elektryczną całkowicie za darmo i całkowicie niezależnie od monopolistycznych dostawców. Dodatkowo, dzięki temu, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Nie korzystamy bowiem ze zbiorczej mocy tradycyjnej elektrowni, która zwykle spala, obciążający naszą planetę, węgiel.

REKLAMA

Do największych zalet fotowoltaiki należą:

  • niezależność energetyczna

Gdy stajemy się już właścicielami systemu, sprzężonego z naszą domową instalacją elektryczną, przestają nas interesować ceny rosnących stawek za kilowat, pozostają jedynie opłaty przesyłowe. A niestety zarówno węgiel jak i wysokość faktur z zakładów energetycznych powiązane są dość mocno z niestabilną sytuacją w regionie. A przez najbliższe lata sytuacja ta będzie się komplikować jeszcze bardziej.

  • oszczędności

Zyskujemy o wiele niższe rachunki za prąd! To realna oszczędność dla każdego gospodarstwa domowego.

  • ekologia

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa powinna opierać się nie tylko na segregacji śmieci i ograniczaniu użytkowania plastiku. Powinniśmy podjąć działania bardziej systemowe i mające znacznie większą moc w ujęciu ogólnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Gdy myślimy o panelach, mamy dwie podstawowe możliwości: umiejscowienie ich na dachu (najlepiej skośnym, nie płaskim) lub na specjalnym rusztowaniu na działce obok domu. Gdy naprawdę już nie widzimy innej opcji, możemy zdecydować się na odpowiednio nasłonecznioną ścianę. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadkie. Najczęściej system montuje się na wyżej wspomnianym dachu lub wolnej powierzchni działki. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

  • nasłonecznienie terenu

Położenie domu, działki względem słońca. Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną dla nas. Jeśli nie mamy miejsca na działce, nie pakujmy na niej paneli na siłę. Oba rozwiązania mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejsza będzie jednak jak najlepsza ekspozycja względem słońca.

  • zacienienie terenu

Nie umieścimy zatem paneli pod drzewami. Dlatego ten czynnik musi być brany pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest otwarta, a nad budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna.

  • estetyka

Istotną sprawą jest również fakt, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania. Jednak wszystko zależy ostatecznie od lokalnych warunków i naszej decyzji.

  • rodzaj dachu oraz jego pochylenie

Kwestia techniczna. Nie na każdym dachu da się zamontować panele. Ważny jest też odpowiedni kąt względem padania promieni słonecznych.

  • wygoda czyszczenia

Jedynym zasadniczym minusem instalacji dachowej jest trudna dostępność do niej. Panele umieszczone na ziemi można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, w 90% przypadków deszcze załatwiają sprawę za nas, więc nie jest to aspekt, którym należałoby się przejmować.

Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA