| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Gabinet > Sprzęt > Historia komputera

Historia komputera

Historia komputera wbrew pozorom nie zaczęła się w XX wieku. Początek historii komputera sięga aż do 3000 roku p.n.e. – wtedy wynaleziono abakus, czyli pierwsze liczydło. Swój wkład w ten proces mają też wielcy filozofowie, m.in. Pascal, Leibniz i Babbage. Jak to wyglądało na przestrzeni lat?

Historia komputera w bardziej znanej nam postaci rzeczywiście zaczyna się kształtować w XX wieku. Jednak trzeba pamiętać o pierwszych próbach usprawnienia ludzkiego życia. Pierwsze komputery były ogromne, ich wielkość porównuje się do powierzchni kilku pokoi. Według niektórych teorii protoplastą wszystkich komputerów było Z3 stworzone w 1941 roku przez Niemca Konrada Zuse. Inni zaś wskazują na elektromechaniczne urządzenie zwane Automatic Sequence Controlled Calculators, działające dzięki programowi zapisanemu na dziurkowanej taśmie.

Zobacz także: Notebook – poręczny i użyteczny

W 1943 roku brytyjscy naukowcy stworzyli komputer lampowy, którego celem było złamanie szyfru polskiej maszyny szyfrującej Enigmy. Jednak pierwszy duży projekt powstał w tym samy roku na Uniwersytecie Pensylwańskim, znany jest pod nazwą ENIAC, wykorzystywany był aż do 1955 roku, również był stosowany przez wojsko. Jednak pierwsza seryjna produkcja komputerów rozpoczęła się 1948 roku, możliwa była dzięki wynalezieniu tranzystora. Wtedy też wprowadzona została nowa jednostka miary, czyli bit. Rok później powstało kilka projektów, EDSAC na Uniwersytecie w Cambridge, BINAC, UNIVAC w USA i EDVAC – wykorzystywany przez amerykańską armię. Nad opracowaniem komputera zajmowano się również poza Stanami Zjednoczonymi, w 1950 roku Rosjanie stworzyli MESM. W latach 50-tych zaczęto używać komputerów w codziennym życiu, na razie jednak tylko w urzędach. W 1958 roku doczekaliśmy się także komputera wykonanego przez polskich naukowców, o wdzięcznej nazwie XYZ. Kolejny polski projekt pojawił się dwa lata później, był to komputer o nazwie ODRA 1001, w 1964 zastąpiony został przez ODRĘ 1003. Na tym etapie zaczęto dostrzegać potrzebę pomniejszenia komputera.

Pierwsze małe komputery powstały w latach 70-tych, mieliśmy też polską wersję. Obniżono koszt produkcji, co wpłynęło na zainteresowanie produktem przez firmy. Natomiast firma IBM zaprezentowała oficjalnie komputer osobisty w 1981 roku. Nawet pracownicy IBM-a nie przypuszczali, że ich przedsięwzięcie spotka się z takim dużym zainteresowaniem, byli gotowy na sprzedaż tylko 2000 sztuk. Do konkurencji produkcyjnej dołączył też tak dobrze nam dzisiaj znany Apple.

Historia komputera kształtowała się przez wiele lat, początkowo sceptycznie podchodzono do tego urządzenia, obecnie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez niego.

Zobacz także: Notebook czy komputer stacjonarny?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK