| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Gabinet > Meble > Gabinet dla osoby niepełnosprawnej

Gabinet dla osoby niepełnosprawnej

Gabinet dla osoby niepełnosprawnej musi być wygodny, przestronny i odpowiednio wyposażony. Do gabinetu dla osoby niepełnosprawnej istotny jest również właściwy dobór oświetlenia.

W gabinecie dla osoby niepełnosprawnej parametry biurka powinny być dobrane indywidualnie, tak aby idealnie dostosować mebel do potrzeb osoby, która będzie przy nim pracować. Bardzo ważny jest rozstaw nóg biurka, nie powinien on być węższy niż 80 cm. Taka szerokość jest niezbędna, aby osoba niepełnosprawna mogła bez problemu podjechać wózkiem. Blat należy umieścić na takiej wysokości, aby można było wygodnie oprzeć na nim ręce. Podręczne przedmioty, typu kosz na śmieci, powinny w czasie pracy znajdować się w zasięgu ręki. Bardzo wygodne z pewnością okaże się biurko z nadstawkami po bokach albo półką nad blatem. Nadstawka sprawdzi się jako miejsce na najpotrzebniejsze przedmioty i dokumenty. Półkę możemy wykorzystać jako miejsce przechowywania przydatnych przedmiotów, ale możemy tez wbudować w nią lampkę z regulowanym kątem padania światła, która zapewni osobie pracującej prawidłowe oświetlenie.

Zobacz także: Akcesoria biurowe z naturalnych materiałów

Gniazdka powinny być umieszczone w zasięgu ręki, na przykład w przestrzeni pomiędzy blatem biurka a wisząca nad nim półką. Blat biurka nie może być zbyt głęboki, aby można było swobodnie dostać się do wiszących nad nim półek oraz gniazdek.

Urządzenia i meble powinny mieć wysokość do około 130 cm, ważne jest, aby znajdowały się w strefie wygodnego zasięgu użytkownika. Dobrze będzie, jeśli meble w dolnej części wyposażone będą w lekkie szuflady, łatwo wysuwane i zabezpieczone blokadą.

Dla osób niepełnosprawnych ważna jest powierzchnia podłogi, która musi być twarda i gładka, co zapewni swobodne poruszanie się po niej. Dywany i wykładziny z dłuższym włosiem bardzo utrudniają manewrowanie wózkiem.

Zobacz także: Biuro w domu: jak stworzyć wygodne miejsce do pracy?

Jeśli osoba niepełnosprawna decyduje się siedzieć na typowym krześle biurowym zamiast na wózku, szczególną uwagę trzeba zwrócić na stabilność takiego krzesła. Najlepiej jeśli będzie dodatkowo wyposażone w blokadę kół. Powinno również mieć wygodne, wyprofilowane oparcie oraz regulację wysokości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK