| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Windy i dźwigi > Rok 2013 w branży dźwigowej

Rok 2013 w branży dźwigowej

Rok 2013 w branży dźwigowej charakteryzował się wysokim współczynnikiem montażu nowych urządzeń, choć zauważa się spadek względem roku ubiegłego. Wg ekspertów mniejsza sprzedaż dźwigów może wiązać się z kryzysem, który dotknął między innymi branżę budowlaną. Mniej nowych inwestycji to również mniej nowych kontraktów na montaż urządzeń dźwigowych. Prognozy na kolejne lata są jednak optymistyczne.

Fot. Schindler Polska Sp. z o.o.

Stopniowy wzrost liczby nowo instalowanych w Polsce dźwigów osobowych jest widoczny od 2005 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie liczba nowych wind uległa podwojeniu. W roku 2013 zainstalowano 5196 urządzeń, z czego prawie 3000 to nowoczesne dźwigi bez maszynowni. 4088 zainstalowanych w ubiegłym roku wind to urządzenia o napędzie elektrycznym, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań znacznie zmniejszają zużycie energii.

Pomimo mniejszej liczby zamówień z sektora deweloperskiego, branżę dźwigową napędzają obecnie inwestycje infrastrukturalne. Powstają nowe biurowce i centra handlowe, a w dużych miastach przeprowadza się kolejne modernizacje obiektów użyteczności publicznej, dworców itp.

Rozwój infrastruktury to jeden z wielu czynników, które mają realny wpływ na wyeliminowanie problemów,  z jakimi - pomimo dobrych wyników - spotyka się branża dźwigowa. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, sekretarz generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, duże znaczenie ma tu modernizacja dźwigów zainstalowanych w latach 1970-1990.

- Takich urządzeń jest obecnie ok. 40 tys. Jednakże do realizacji szerokiego programu modernizacji tych dźwigów niezbędne jest wprowadzenie pewnych uregulowań prawnych – podkreśla Popielas. Ich brak sprawia, że część właścicieli nieruchomości, zarządców oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych tego typu działania znacznie przesuwa w czasie. Jednak już teraz wiele podmiotów we własnym zakresie modernizuje wiekowe windy, co pozwala przypuszczać, że w nadchodzących latach takich inwestycji będzie coraz więcej.

Eksperci, m.in. szwajcarskiego Schindlera - lidera w branży dźwigowej, są przekonani, że w najbliższych latach czeka nas stopniowy wzrost wartości rynku modernizacji również dlatego, że dźwigi wysokiego ryzyka powinny zostać wymienione do 2028 roku.

Dalszy rozwój inwestycji infrastrukturalnych oraz nowe inwestycje mieszkaniowe z pewnością wpłyną pozytywnie na wyniki branży dźwigowej. Zwłaszcza, że obecnie większość deweloperów traktuje windę jako standard, nawet w budynkach dwupiętrowych.

- Jest też spore prawdopodobieństwo, że wejście w życie programu rządowego  "Mieszkanie dla młodych"  spowoduje ożywienie w branży mieszkaniowej, a tym samym wzrost sprzedaży nowych dźwigów – zaznacza Tadeusz Popielas. - Mając do wyboru budynek, w którym jest winda i taki, w którym jej nie ma, chętniej wybierzemy ten pierwszy. Jest to szczególnie istotne nie tylko dla osób niepełnosprawnych czy starszych, ale także dla kobiet w ciąży czy rodzin z małymi dziećmi – zaznacza.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »