| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

– Takie podejście umożliwi także dopasowanie innych działań do toku budowy np. zakup i dostarczenie materiałów czy też umówienie innych fachowców – tłumaczy Ignacy Kowalski z firmy YGDOM. – W kwestii przebiegu prac znaczenie ma również technologia murowania i wybrany materiał ścienny. Na przykład, dokładność wymiarowa bloczków jest dużym udogodnieniem dla wykonawcy przy montażu i czynnikiem, który przyśpiesza prace budowlane – dodaje Ignacy Kowalski.

 Warto pamiętać, że solidny wykonawca jest zazwyczaj gwarantem dotrzymania terminów. Szczegółowe ustalenie wzajemnych powinności między inwestorem a wykonawcą również zwiększa szansę na usprawnienie prac na budowie.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Odpowiedzialność

Obie strony porozumiewają się także, kto wynajmuje i płaci za kontener na odpady oraz kwestię poboru energii i wody. Im więcej szczegółów inwestor omówi z wykonawcą, tym lepiej dla późniejszych relacji i sprawnego prowadzenia prac.

– Już na pierwszym spotkaniu inwestor może poruszyć z wykonawcą kwestię stopnia odpowiedzialności za budowę np. pilnowanie jej w ciągu nocy. Pozostaje także ustalenie, czy ekipa budowlana posiada własny środek transportu lub też przyczepę, czy oczekuje, że zapewni to osoba zamawiająca prace – twierdzi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz.

Wybór godnej zaufania i solidnej ekipy jest kluczowy dla satysfakcji inwestora z postępu i efektów prac budowlanych. Należy więc zadawać jak najwięcej pytań i ustalić możliwie najwięcej szczegółów, aby decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

 Jak sprawić, aby spotkanie z wykonawcą było jak najbardziej efektywne? Podczas rozmowy warto poruszyć poniższe zagadnienia i przygotować odpowiedzi na pytania, które może zadać wykonawca.

 O co pytać wykonawcę:

Rekomendacje:

Czy (i gdzie) inwestor może obejrzeć wybudowany przez wykonawcę dom? Czy poprzedni inwestorzy byli zadowoleni? Czy wykonawca może podać do nich kontakt?
Czy wykonawcę polecają producenci materiałów budowlanych? Jakich?

Wizyta na budowie:

Czy budowy utrzymywane są w porządku?
Jak prezentuje się dom pod względem fachowości wykonawstwa?
Czy można porozmawiać z innym inwestorem, który korzystał z usług tej firmy?
Czy ekipa korzysta z systemowych rozwiązań oferowanych przez producentów?

Fachowość - umiejętności:

Jakie technologie budowlane zna ekipa?
Czy ekipa budowlana chce się doszkalać?
W jakich szkoleniach ekipa budowlana brała udział? Kiedy to było?
Czy może pokazać certyfikaty zaświadczające odbyte szkolenia?
Czy ekipa murowała już z wybranego materiału?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK