| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

Znajomość technologii i materiałów budowlanych

Kolejny temat do rozmowy z wykonawcą to znajomość technologii i materiałów budowlanych oraz doświadczenie murarskie.

– Znajomość nowoczesnych technologii świadczy o fachowości ekipy budowlanej. Wskazuje również na chęć doskonalenia umiejętności zawodowych. Inwestor może zapytać o stosowny certyfikat zaświadczający o ukończeniu przez wykonawcę odpowiedniego szkolenia – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz.

Solidny i dokładny murarz chce się uczyć i doskonalić. Warto dopytać o rozwój i przebieg doświadczenia zawodowego. Dobrą rekomendacją dla wykonawcy są szkolenia z technologii prowadzone przez producenta potwierdzone stosownym certyfikatem.

Zdarza się, że wykonawca unika stosowania pewnych rozwiązań (np. ściany jednowarstwowej), ponieważ nie potrafi ich wykonać lub w pracy jest mało dokładny. Precyzja murowania jest bardzo ważna, ponieważ nawet w przypadku ściany dwuwarstwowej – docieplenie tylko przykryje nierówności i błędy wykonania, ale ich nie wyeliminuje. Testem na fachowość wykonawcy może więc być pytanie, czy wymuruje ścianę jednowarstwową. Jeżeli odpowie twierdząco, jest to dla nas informacja, że zna zaawansowane i energooszczędne rozwiązania.

Zobacz także:  Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Formalności z wykonawcą

Osoby budujące bądź planujące budować dom chciałyby być traktowane przez ekipę murarską jak partner biznesowy. Cenią więc profesjonalne relacje. Podstawą wzajemnych zobowiązań między inwestorem a wykonawcą zazwyczaj jest umowa w formie pisemnej. Inwestor powinien dowiedzieć się, czy wykonawca podpisuje taką umowę oraz czy ma wzór takiej umowy. Sformalizowanie współpracy jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla obu stron. Umowa wyraźnie określa prawa i obowiązki zarówno wykonawcy, jak i inwestora.

Warto spytać wykonawcę o preferowaną formę rozliczeń – po całości prac, czy po każdym etapie. Ważne, aby od początku budowy system rozliczeń finansowych był jasno określony i akceptowany przez obie strony.

– Przejrzystą formą rozliczeń są płatności rozłożone na transze po każdym etapie prac zaakceptowanym przez kierownika budowy, np. do stanu „0” czyli fundamentów, do stropu, czy do więźby dachowej – twierdzi Ignacy Kowalski z firmy YGDOM z Piaseczna.

Ważne jest również, aby planujący budowę podczas spotkania z wykonawcą ustalił harmonogram prac. Pozwoli to oszacować czas trwania budowy, a co za tym idzie efektywność ekipy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK