| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Dom z silikatów – czy warto?

Dom z silikatów – czy warto?

Domy z silikatów buduje się od dawna, jednak często są postrzegane jako budulec drugiej jakości. Cegły, bloczki i kształtki silikatowe są bardzo popularne w krajach skandynawskich, gdzie buduje się z nich eleganckie budynki. U nas wciąż o zaletach silikatów mówi się niewiele. Czy warto decydować się na budowę domu z silikatów?

Budowa domu z silikatów pod wieloma względami jest korzystna. Wyroby silikatowe są ekologiczne i nie zawierają żadnych szkodliwych domieszek. Elementy ścienne wykonane z silikatu przewyższają twardością tradycyjną ceramikę, a dodatkowo wykazują najniższą promieniotwórczość naturalną spośród wszystkich materiałów budowlanych.

Co można budować z silikatów?

Z silikatów można budować ściany zewnętrzne, jednak powinny być one ocieplone, aby uzyskały wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej. Z silikatów można budować także różnego rodzaju ściany, najczęściej konstrukcyjne oraz ściany działowe. Muruje się z nich także ściany trójwarstwowe z warstwą termoizolacji (wełna mineralna lub styropian) lub dwuwarstwowe o nieco grubszej warstwie nośnej i termoizolacji pokrytej cienkowarstwowym tynkiem. Z silikatów można budować również ściany fundamentowe i piwniczne, jednak w takiej sytuacji należy zadbać o izolację materiałami chroniącymi przed wilgocią lub wodoodpornymi.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Elewacja z silikatów

Z silikatów można wykonywać elewacje, które nie wymagają tynkowania. Silikaty wyglądają estetycznie i są odporne na warunki atmosferyczne. Aby ochronić ścianę z silikatów przed rozwojem glonów i zabrudzeniami, warto zabezpieczyć je specjalnym impregnatem.

Zalety silikatów

Ściany z silikatów mają wiele zalet, do których zaliczamy trwałość, wytrzymałość na ściskanie, dobrą izolacyjność akustyczną, odporność na działanie ognia, ponadto mają właściwości odkażające i sprzyjają wyrównaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Zobacz także: Silikaty – zalety

Wady silikatów

Budowanie domu z silikatów ma wiele pozytywnych aspektów, niepozbawione jest jednak i wad. Silikaty cechuje słaba izolacyjność termiczna, dlatego wykonywane z nich ściany zewnętrzne należy docieplać. Silikaty są kruche, niewłaściwie transportowane i przechowywane mogą popękać. Poza tym są ciężkie i mają niewielkie rozmiary, co wiąże się z utrudnieniami w murowaniu i z wydłużeniem czasu wznoszenia ścian.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ20
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem Infor.pl »