| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Ściany i ogrodzenia z klinkieru są wspaniałą ozdobą domu. Odpowiednio dobrana chemia budowlana i umiejętności fachowców mogą czynić cuda. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze, dlatego tym bardziej warto wiedzieć jak odpowiednio składować cegły klinkierowe, jakie wybrać zaprawę i na co zwrócić uwagę podczas murowania. A co jeżeli na klinkierze pojawiły się białe plamy lub inne zabrudzenia? Przewodnik krok po kroku poniżej.

Kupowanie i odpowiednie składowanie cegieł klinkierowych

Kiedy kupujemy cegły klinkierowe, powinniśmy wybrać sztuki z kilku różnych palet, żeby mieć później możliwość odpowiedniego doboru kolorystycznego. Aby zachować je do czasu murowania w jak najlepszym stanie powinniśmy przechowywać je fabrycznie zapakowane, na paletach, chroniąc przed kontaktem z ziemią oraz wpływem czynników atmosferycznych. Warto poświęcić chwilę właściwemu zabezpieczeniu cegieł, by uniknąć przykrych niespodzianek oraz straty czasu i pieniędzy na zakup dodatkowych.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Podstawowe zasady murowania

Do cięcia cegieł najlepiej używać specjalnych narzędzi (szlifierko-przecinarki, piły kamieniarskiej), ponieważ łatwo uszkodzić ich powierzchnię. Prace murarskie należy wykonywać w bezdeszczowy dzień w temperaturze powyżej 5°C. W razie opadów, mur należy osłonić folią. Jeżeli na cegłach pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia, powinniśmy je niezwłocznie usunąć.

Zaprawy i fugi do klinkieru

Na rynku dostępne są gotowe zaprawy do klinkieru, w których proporcje i składniki zostały specjalnie dobrane. Jeżeli zechcemy samodzielnie wykonać zaprawę pamiętajmy, że cement nie może mieć dodatków popiołów hutniczych oraz, że ważna jest plastyczność, gęstość i staranne wymieszanie składników. Fugowanie można zacząć dopiero, gdy zaprawa całkowicie wyschnie.

Inna jest nasiąkliwość w przypadku cegieł formowanych ręcznie i maszynowo, dlatego do ich murowania używa się innych, odpowiednio dobranych zapraw.

Czyszczenie klinkieru

Jeżeli fachowcy wykonali prace murarskie należycie i szczelnie, używając odpowiednich materiałów, to na cegłach nie powinny się pojawiać wysolenia czy białe naloty. Niestety w rzeczywistości, pojawiają się one dość często. Na szczęście możemy się ich dosyć łatwo pozbyć. Jeśli się pojawią, do ich usunięcia możemy użyć specjalnych preparatów czyszczących, albo zwykłej szczotki i ciepłej wody. Jeśli na murze pojawią się zabrudzenia trudniejsze do usunięcia, poszukajmy w sklepie środka przeznaczonego do usuwania plam z klinkieru. Podczas stosowania tego typu preparatów, należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one odbarwiać cegły. Aby to sprawdzić, można nałożyć niewielką ilość preparatu w mało widocznym miejscu i obserwować efekt.

Zobacz także: Jak wykonać cokół z klinkieru?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »