| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Stropy płytowe

Stropy płytowe

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Stropy z płyt kanałowych niesprężonych

Stropy te wykonane są z płyt betonowych z biegnącymi wzdłuż niż otworami (kanałami). Grubość płyt kanałowych wynosi 24 cm, a średnica otworu to od 17,8 do 19,4 cm przy rozpiętości 2,4–6 m. Ich szerokość jest dostosowana do wymiarów modularnych 90, 120 i 150 cm – wynikających z projektu. Podobnie jak w przypadku innych płyt prefabrykowanych, ze względu na rozmiary i ciężar (płyta o rozpiętości 6 m waży 1,8–2,6 t), w trakcie montażu nieodzowne jest użycie dźwigu. Zaletą stropu z płyt kanałowych jest szybki montaż, ponadto ze stropu można korzystać od razu, od momentu jego ułożenia także i kontynuować dalsze prace.

Strop z płyt wielokanałowych sprężonych

W tego rodzaju stropach, zamiast zbrojenia stosuje się sprężone liny złożone z wielu drutów. Szerokość płyt wynosi 120 cm, grubość 26,5 cm, rozpiętość – od 6 do 12 m. Zaletą tego rozwiązania w porównaniu z płytami niesprężonymi jest fakt, iż mogą one przenosić duże obciążenia.

Strop typu filigran

Filigran to strop składający się z prefabrykowanej płyty żelbetowej o grubości od 5 do 7 cm i warstwy betonu wylewanej już na budowie. Ważne jest, że nie trzeba do niej wykonywać zbrojenia, a grubość  płyty stropowej uzależniona jest od rozpiętości i planowanego obciążenia stropu. Na rynku dostępne są płyty o rozpiętości do 12 m, oferowane w dowolnych kształtach (np. trójkątne, trapezowe, półkoliste).

Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop typu filigran?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wieniec stropowy. Fot. Konbet
Wieniec stropowy. Fot. Konbet

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK