| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Strop jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji budynku. W głównej mierze to strop wpływa na stabilność budynku oraz ma wpływ na równomierne rozłożenie obciążeń. Polski rynek oferuje kilka rodzajów stropów: drewnianych, ceglanych, żelbetowych, gęstożebrowych oraz strunobetonowych. Zobacz jaki strop jest lepszy, strop gęstożebrowy – TERIVA czy strop strunobetonowy – na przykładzie lekkiego stropu panelowego SMART.

Strop strunobetonowy

Konkurentem stropów gęstożebrowych jest przedstawiciel stropów strunobetonowych przeznaczonych do budownictwa indywidualnego jest lekki strop panelowy.  Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj stropu jest lżejszy od tradycyjnych rozwiązań typu TERIVA czy FERT. Przykładowo  1m2 stopu wykonanego z pustaków TERIVA waży około 260 kg, a taka sama powierzchnia stropu panelowego około 220 kg.

Zobacz także: Jaki strop powinien być w Twoim domu?

- SMART (red. strop panelowy) ma wiele zalet – łatwe i szybkie ułożenie, rozpiętości do 9 m, możliwość ułożenia z auta ciężarowego wyposażonego w lekki dźwig typu HDS – wylicza Artur Kisiołek.

– To bardzo innowacyjne rozwiązanie, ponieważ normalnie płyty sprężone mają szerokość 1,2 m i nie da się ich ułożyć lekkim dźwigiem. Dlatego producenci strunobetonów dedykują je głównie dużym inwestycjom. SMART wypełnia lukę i pozwala w budownictwie jednorodzinnym wyeliminować kosztowną i czasochłonną TERIVĘ. A co najważniejsze SMARTem eliminuje się możliwość wystąpienia błędów montażowych jak w TERIVIE np.: niewłaściwe podparcie belek (krzywe sufity), wylanie warstwy betonu konstrukcyjnego o niewłaściwej jakości, co wręcz może być przyczyną katastrofy budowlanej.

 Lekki strop panelowy SMART jest produkowany w dwóch typach 45 oraz 60. Montaż tego stropu jest prosty i bardzo szybki – polega na ułożeniu wszystkich płyt obok siebie, tak ściśle jak to jest tylko możliwe, a następnie zalaniu tzw. zamków (przestrzeni na styku płyt)  betonem. Należy podkreślić, że ilość betonu jest znikoma. W kanałach tych płyt można ukrywać przewody, a dolna powierzchnia stropu jest gładka i nie wymaga tynkowania. Strop ten oczywiście nie wymaga stemplowania (podpierania).

Zobacz także: Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Lekki strop panelowy jest stropem o dobrych walorach akustycznych, ponieważ beton na płyty sprężone jest bardzo wysokiej jakości oraz bardzo mocno wibrowany.

Lekki strop panelowy czy strop Teriva

Podsumujmy – obecnie wielu z nas cierpi na permanentny brak czasu. Pomimo powszechnego przekonania, że budowa domu „musi trwać”, wciąż poszukujemy rozwiązań, które oszczędzą nasz cenny czas, a zatem i pieniądze. Warto więc obserwować nowości na rynku i wybierać rozwiązania sprytne. Warto też poznać wymagania, które stawiają przed konstruktorami poszczególne rozwiązania.

- Przy decyzji o ułożeniu stropu SMART, należy pamiętać, aby był zapewniony dojazd samochodu ciężarowego z dźwigiem HDS pod sam budynek– dodaje Artur Kisiołek. – TERIVĘ powinno się natomiast wybierać właściwie tylko wtedy, gdy nie ma dojazdu do budowy lub gdy budujemy dom w górach i ciężko płytę tam wjechać samochodem z dźwigiem.

Źródło: KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK