| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat. Jednocześnie, profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw. Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania. Sprawdź, jak dobrze wykonać taras.

Dylatacja pozioma i pionowa

W naszym klimacie każdy taras w ciągu roku jest narażony na znaczne różnice temperatur. To narzuca konieczność wykonania w trakcie budowy szczelin dylatacyjnych. Będą one niwelowały naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras, zapobiegając pękaniu poszczególnych warstw. Należy je wykonać zarówno w wylewce kształtującej spadek, jak i w warstwie dociskowej – tak, by dzieliły płyty na pola o bokach nie większych niż 2,5/2,5 m. Ważne jest też, by przebiegały dokładnie jedna nad drugą. Należy także pamiętać o pionowej szczelinie dylatacyjnej między stykiem ściany, słupów itp. a warstwami tarasu. Na tarasach o szerokości mniejszej niż 3 m dylatacje nie są konieczne. Lepiej jednak nie rezygnować z nich w miejscach styku tarasu ze ścianami. Szczeliny dylatacyjne należy wypełnić materiałem elastycznym, na przykład silikonem sanitarnym.

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Profesjonalne kleje do płytek tarasowych

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne będą zaprawy nie tylko elastyczne, ale i dające możliwość przyklejenia płytki do podłoża całą jej powierzchnią. Do klejenia płytek na tarasie można użyć zaprawy o podwyższonej przyczepności. Taka zaprawa pozwala przyklejać wszystkie płytki ceramiczne, ale też płyty cementowe, betonowe lub kamienne. W przypadku płytek mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z szarym cementem należy użyć innego rodzaju kleju.

Fuga cementowa

Spoiny między płytkami wypełni elastyczna fuga cementowa. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest  z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, należy ją pokryć środkiem ochronnym, który ma właściwości impregnujące i antypoślizgowe.

Zobacz także: Jak skutecznie spoinować?

Trwała i stabilna balustrada

W czasie prac remontowych na tarasie musimy bezwzględnie zbadać, czy balustrady są mocno związane ze ścianami budynku i płytą tarasową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – a już na pewno wtedy, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia – takie miejsca należy rozkuć. Po odpyleniu i zwilżeniu wodą mocowania można odtworzyć, używając szybkowiążącej zaprawy montażowej. Należy jednak pamiętać o jednym: żeby gniazda połączeniowe wypełniać zaprawą w miarę szybko, ponieważ w warunkach optymalnych wiąże ona już w 15 do 20 minut.

Źródło: Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.
Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.

Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.
Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.
Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.

Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.
Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK