| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat. Jednocześnie, profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw. Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania. Sprawdź, jak dobrze wykonać taras.

Dylatacja pozioma i pionowa

W naszym klimacie każdy taras w ciągu roku jest narażony na znaczne różnice temperatur. To narzuca konieczność wykonania w trakcie budowy szczelin dylatacyjnych. Będą one niwelowały naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras, zapobiegając pękaniu poszczególnych warstw. Należy je wykonać zarówno w wylewce kształtującej spadek, jak i w warstwie dociskowej – tak, by dzieliły płyty na pola o bokach nie większych niż 2,5/2,5 m. Ważne jest też, by przebiegały dokładnie jedna nad drugą. Należy także pamiętać o pionowej szczelinie dylatacyjnej między stykiem ściany, słupów itp. a warstwami tarasu. Na tarasach o szerokości mniejszej niż 3 m dylatacje nie są konieczne. Lepiej jednak nie rezygnować z nich w miejscach styku tarasu ze ścianami. Szczeliny dylatacyjne należy wypełnić materiałem elastycznym, na przykład silikonem sanitarnym.

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Profesjonalne kleje do płytek tarasowych

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne będą zaprawy nie tylko elastyczne, ale i dające możliwość przyklejenia płytki do podłoża całą jej powierzchnią. Do klejenia płytek na tarasie można użyć zaprawy o podwyższonej przyczepności. Taka zaprawa pozwala przyklejać wszystkie płytki ceramiczne, ale też płyty cementowe, betonowe lub kamienne. W przypadku płytek mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z szarym cementem należy użyć innego rodzaju kleju.

Fuga cementowa

Spoiny między płytkami wypełni elastyczna fuga cementowa. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest  z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, należy ją pokryć środkiem ochronnym, który ma właściwości impregnujące i antypoślizgowe.

Zobacz także: Jak skutecznie spoinować?

Trwała i stabilna balustrada

W czasie prac remontowych na tarasie musimy bezwzględnie zbadać, czy balustrady są mocno związane ze ścianami budynku i płytą tarasową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – a już na pewno wtedy, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia – takie miejsca należy rozkuć. Po odpyleniu i zwilżeniu wodą mocowania można odtworzyć, używając szybkowiążącej zaprawy montażowej. Należy jednak pamiętać o jednym: żeby gniazda połączeniowe wypełniać zaprawą w miarę szybko, ponieważ w warunkach optymalnych wiąże ona już w 15 do 20 minut.

Źródło: Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.
Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.

Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.
Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.
Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.

Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.
Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »