| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?


Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.

Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) obu materiałów zależy od ich gęstości. Im jest ona większa, tym materiał jest lepiej izolujący. Najlepiej akustycznie izolują boczki z betonu komórkowego w odmianach 600 i 700, z materiałów ceramicznych najlepiej sprawdza się cegła klinkierowa.

Im wyższej odmiany jest beton, tym ma lepsza wytrzymałość, ale gorsza izolacyjność cieplna.

Do wytwarzania betonu komórkowego używa się naturalnych surowców niepalnych. Proces produkcji elementów ceramicznych, w którym są spiekane lub wypalane powoduje, że są one wysoce odporne na działanie wysokiej temperatury.

Podczas wnoszenia ścian powstaje wiele odpadów, w przypadku budowania z betonu komórkowego można to ograniczyć do minimum. Bloczki łatwo docina się do wymaganych wymiarów, a ich wielkość pozwalają na szybkie wznoszenie ścian. Materiały ceramiczne są twarde i bardziej kruche, przez co trudniej się je tnie i łatwiej się kruszą.

Podczas montażu instalacji w ścianach z betonu komórkowego, przewody możemy układać w bruzdach których nie da się utworzyć w ścianach z pustaków ceramicznych. Również zastosowanie odpowiednio małych średnic rur doprowadzających wodę użytkową do łazienki czy kuchni pozwala na ukrycie ich w ścianie.

Warto pamiętać, aby chronić nasz materiał po zakupieniu oraz podczas transportu na plac budowy. Zadbajmy o ostrożny rozładunek pustaków ceramicznych, łatwo kruszą się i pękają. W przypadku bloczków z betonu komórkowego nie zaleca się pozostawiania ich bez przykrycia, zawilgocone mogą sprawiać problemy przy dokładnym docinaniu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK