| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Jak powstaje cegła ceramiczna?

Jak powstaje cegła ceramiczna?

Cegła ceramiczna - materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów.

Surowcami pomocniczymi przy produkcji ceramiki budowlanej jest piasek kwarcowy. Podstawowym elementem jest kaolin składający się z glinokrzemianów.

Aby uzyskać jednorodny skład całość miesza się i rozdrabnia w młynach. Następnie poddaje się mieszaniu z wodą w jednolitą masę. Taką surówkę poddaje się formowaniu. Aby uzyskać pożądaną wytrzymałość uformowaną masę poddaje się suszeniu. Przyszłe uformowane elementy cegieł poddaje się wypalaniu piecach w temperaturze 850ºC do 1000ºC. Zabieg ten ma na celu pozbycie się wody związanej chemicznie.

Oczywiście, aby materiał mógł być poddany formowaniu musi być w pewien sposób jednorodny i pozbawiony pewnych związków. Należą do nich sole rozpuszczalne, np. siarczany sodu i magnezu oraz margiel. Najbardziej niekorzystnie wpływa margiel - jest to związek węglanu wapnia z domieszką cząstek ilastych. Cząstki ilaste wprowadzają element zmienności trudny do przewidzenia w zależności od wilgotności. Dlatego margiel w kontakcie z wodą potrafi zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie, co zmienia układ naprężeń w cegle, których element ceglany nie jest w stanie przenieś. Taki stan skutkuje powstawaniem rys. Sole rozpuszczalne na skutek krystalizacji również powodują lokalne pęcznienie w postaci wykwitów.

Najbardziej powszechna jest cegła pełna. Ma stosunkowo dobre parametry wytrzymałościowe i małą nasiąkliwość. Można za jej pomocą wykonywać ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany osłonowe i ewentualnie działowe (duży ciężar). Można również wykonywać z niej łuki oraz ławy fundamentowe.

Polecamy: Do jakich prac zaangażować murarza

Średnia waga takiej cegły wynosi 3,6 kg, średni współczynnik przewodzenia ciepła 0,70 - 0,75 (W/mK).

Do ścian działowych i konstrukcyjnych budynków niskich można zastosować cegły dziurawki, lub kratówki. Dzięki otworom mają niższą gęstość strukturalną co wpływa na ich termoizolacyjność, ale obniża wytrzymałość na ściskanie.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cegła ceramiczna to materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów
Cegła ceramiczna to materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK