| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany i stropy > Jak powstaje cegła ceramiczna?

Jak powstaje cegła ceramiczna?

Cegła ceramiczna - materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów.

Surowcami pomocniczymi przy produkcji ceramiki budowlanej jest piasek kwarcowy. Podstawowym elementem jest kaolin składający się z glinokrzemianów.

Aby uzyskać jednorodny skład całość miesza się i rozdrabnia w młynach. Następnie poddaje się mieszaniu z wodą w jednolitą masę. Taką surówkę poddaje się formowaniu. Aby uzyskać pożądaną wytrzymałość uformowaną masę poddaje się suszeniu. Przyszłe uformowane elementy cegieł poddaje się wypalaniu piecach w temperaturze 850ºC do 1000ºC. Zabieg ten ma na celu pozbycie się wody związanej chemicznie.

Oczywiście, aby materiał mógł być poddany formowaniu musi być w pewien sposób jednorodny i pozbawiony pewnych związków. Należą do nich sole rozpuszczalne, np. siarczany sodu i magnezu oraz margiel. Najbardziej niekorzystnie wpływa margiel - jest to związek węglanu wapnia z domieszką cząstek ilastych. Cząstki ilaste wprowadzają element zmienności trudny do przewidzenia w zależności od wilgotności. Dlatego margiel w kontakcie z wodą potrafi zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie, co zmienia układ naprężeń w cegle, których element ceglany nie jest w stanie przenieś. Taki stan skutkuje powstawaniem rys. Sole rozpuszczalne na skutek krystalizacji również powodują lokalne pęcznienie w postaci wykwitów.

Najbardziej powszechna jest cegła pełna. Ma stosunkowo dobre parametry wytrzymałościowe i małą nasiąkliwość. Można za jej pomocą wykonywać ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany osłonowe i ewentualnie działowe (duży ciężar). Można również wykonywać z niej łuki oraz ławy fundamentowe.

Polecamy: Do jakich prac zaangażować murarza

Średnia waga takiej cegły wynosi 3,6 kg, średni współczynnik przewodzenia ciepła 0,70 - 0,75 (W/mK).

Do ścian działowych i konstrukcyjnych budynków niskich można zastosować cegły dziurawki, lub kratówki. Dzięki otworom mają niższą gęstość strukturalną co wpływa na ich termoizolacyjność, ale obniża wytrzymałość na ściskanie.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cegła ceramiczna to materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów
Cegła ceramiczna to materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK