| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Jaki garaż wybrać – w budynku, wolnostojący czy wiatę?

Jaki garaż wybrać – w budynku, wolnostojący czy wiatę?

Wybór garażu to kłopotliwe zadanie. Szukając najlepszego rozwiązania, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań - czy ma to być garaż wolnostojący, wkomponowany w bryłę domu, czy też wiata? Czy potrzebujemy garaż na jeden, czy więcej samochodów? Ile bram wjazdowych powinien mieć garaż? Jak zaprojektować garaż, aby w przyszłości cieszyć się wszystkimi jego zaletami opowiada arch. Anna Prokopowicz z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu kolekcji zawierających bramy, okna i drzwi, które łączy wspólny styl materiał i kolor komentuje arch. Anna Prokopowicz.

Na etapie projektowania domu powinniśmy zwrócić uwagę na to w jaki sposób połączony jest garażu z częścią mieszkalną.

Pod względem funkcjonalności, najlepiej będzie, gdy pomiędzy obiema częściami domu znajdzie się śluza w postaci pomieszczenia gospodarczego lub kotłowni. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zabezpieczyć część mieszkalną przed napływem spalin, zmniejszyć hałas silnika i ograniczyć ucieczkę ciepła, w przypadku, gdy zdecydujemy się na nieogrzewany garaż – sugeruje architektka.

Fot. ARCHIPELAG

Istnieje kilka sposobów na powiązanie garażu z domem.

Pomieszczenie garażowe wcale nie musi mieć wysokości równej reszcie pomieszczeń na parterze. Minimalna niezbędna wysokość to 2,2 m. W takim wypadku strop nad garażem może tworzyć poziom pośredni pomiędzy parterem a piętrem. To sprawi, że pomieszczenie nad garażem będzie naturalnie wyodrębnione od reszty domu i może z powodzeniem pełnić rolę wyciszonej pracowni, odosobnionej sypialni lub pralni radzi arch. Anna Prokopowicz.

Zobacz także: Dom z garażem czy bez?

Możemy też wyodrębnić garaż z bryły budynku i umieścić go z boku, z przodu lub z tyłu domu. W takim przypadku, garaż będzie miał osobną konstrukcję i dach. Decyzja o tym, gdzie znajdzie się garaż w dużej mierze zależy od wymiarów działki budowlanej i od planu zagospodarowania całej posiadłości.

Jeśli działka budowlana jest dużych rozmiarów, można pozwolić sobie na umiejscowienie garażu z tyłu budynku. Dzięki temu zyskamy możliwość urozmaicenia tylnej części domu, w której będzie można zaaranżować zaciszny kącik chroniący przed wiatrem i większym nasłonecznieniem. Dłuższy podjazd przyda się jako przestrzeń przeznaczona do parkowania dla dodatkowego samochodu lub pojazdów gości. Ciekawym rozwiązaniem jest garaż dostawiony do boku domu – można urządzić na nim rozległy taras i cieszyć się dodatkową, komfortową strefą wypoczynkową – podpowiada architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Trzecią opcją jest zaprojektowanie garażu w poziomie piwnicy. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że taki garaż nie ingeruje w kształt bryły budynku i nie wymaga oddzielnego przekrycia go dachem. Minusem jest natomiast wzrost kosztów budowy domu, w zależności od tego, czy planujemy podpiwniczenie całkowite czy tylko częściowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »