| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Brama garażowa

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu, brama jest głównym elementem frontowej elewacji, warto więc zadbać o jej wgląd, a dokładnie o spójność wyglądu bramy z pozostałymi elementami elewacji. Na rynku dostępne są bramy, drzwi i okna z jednego materiału, zdobione tym samym wzorem i kolorem. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie spójnej kompozycji frontu. Bramy mogą być stalowe lub drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się bramy automatyczne, będące elementem instalacji służącej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Popularne są także bramy segmentowe otwierające się pionowo w górę.

Ważne informacje

1. Według przepisów jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, odległość między wrotami a najbliższą krawędzią okna powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

2. Przewody i urządzenia instalacyjne powinny być montowane pod sufitem nie niżej niż na wysokości 2 m od podłogi.

3. Wysokość garażu najlepiej jest dostosować do wzrostu najwyższego użytkownika i dodać 40 cm wolnej przestrzeni, jednak minimalna wysokość garażu nie powinna być mniejsza niż 2,2 m.

4. Jeśli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, należy zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni. Nachylenie pochylni nie może być większe niż 25%, więc jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Ponadto należy doliczyć odcinek długości co najmniej 0,6 m przed samym wjazdem na wykonanie odwrotnego spadku z garażu do krat wpustowych odwodnienia, aby woda deszczowa nie spływała do garażu.

Zobacz także: Dom z podpiwniczeniem czy bez?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »