| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?

Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?


Zadaniem rzeczoznawcy jest sprawdzenie i uzgodnienie dokumentacji projektowej projektu budowlanego pod względem przepisów i rozporządzeń szczegółowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin: sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pożarowej.

Ilość praw szczegółowych, które dotyczą projektowania budynków i obiektów budowlanych, jest tak wielka, że trudno jednej osobie projektującej – architektowi, opanować ją w stopniu najwyższym, pozwalającym na projektowanie bez konsultacji osób trzecich. Nie oznacza to, że architekt pozbawiony jest koniecznej wiedzy. Istnieją rozporządzenia prawa budowlanego, które określają ogólne zasady projektowania. Architekt zobowiązany jest je znać. Rzeczoznawcy wraz z architektem rozpatrują całość projektu pod względem praw szczegółowych i pokazują miejsca, w których zmiany są niezbędne lub konieczne są dodatkowe czynności takie jak uzyskanie odstępstwa od danego przepisu w organach decyzyjnych (Ministerstwa lub Komendantura Straży Pożarnej).

Podpis rzeczoznawcy na projekcie budowlanym jest potwierdzeniem zgodności projektu z prawami szczegółowymi w jego dziedzinie, i zatwierdzeniem przyjętych rozwiązań projektowych. Daje to pewność, że budynek zostanie odebrany bezproblemowo.

Zobacz także: Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

W dużym uogólnieniu, zadaniem rzeczoznawcy Sanepidu jest sprawdzenie, czy „czyste” i „brudne” funkcje sanitarne budynku, związane z wodą, wentylacją, kanalizacją i odpadami, są rozmieszczone zgodnie z przepisami, np. odległość śmietnika od budynku mieszkalnego lub odległość poboru wody do picia od oczyszczalni ścieków.

Sprawdza, czy pomieszczenia zaprojektowane dla pracowników są zgodne z przepisami, np. czy pokój socjalny ma dostęp do światła dziennego.

Ustala zgodność rozwiązań przestrzennych i materiałowych projektowanego budynku pod względem zabezpieczeń pożarowych. U rzeczoznawcy P.POŻ można zamówić operat pożarowy, tzn. opracowanie z wytycznymi dla projektanta, które dotyczą zabezpieczeń pożarowych w oparciu o klasyfikację pożarową projektowanego budynku. Robi się to przy większych zamierzeniach budowlanych lub w skomplikowanym układzie przestrzennym odległości od innych obiektów budowlanych.

Przy projektowaniu domów jednorodzinnych rola rzeczoznawców jest niewielka. W przypadku gdy w domu, poza funkcją mieszkalną, ma znajdować się także zakład usługowy lub gabinet dentystyczny rzeczoznawca jest niezbędny.

Zobacz także: Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rzeczoznawcy wraz z architektem rozpatrują całość projektu pod względem praw szczegółowych i pokazują miejsca, w których zmiany są niezbędne lub konieczne są dodatkowe czynności.
Rzeczoznawcy wraz z architektem rozpatrują całość projektu pod względem praw szczegółowych i pokazują miejsca, w których zmiany są niezbędne lub konieczne są dodatkowe czynności.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »