| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?

Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie określa kilka rodzajów pomieszczeń. Podział na pomieszczenia i ich przeznaczenie podlega dalszym szczegółowym warunkom technicznym, klasyfikowanym pod względem przeznaczenia na stały i tymczasowy pobyt ludzi, wymiarów, wysokości i kubatury, oświetlenia i nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz wyposażenia w instalacje. Zobacz jakie rodzaje pomieszczeń wyróżniamy.

W odniesieniu do funkcji mieszkalnych budynku, podstawowym zespołem pomieszczeń jest mieszkanie, na które składają się pomieszczenia mieszkalne i pomocnicze.

Mieszkanie, jako zespół pomieszczeń, ma odrębne wejście, jest wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi i umożliwia stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Pomieszczeniem mieszkalnym są pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego.

Zobacz także: Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Pomieszczenia pomocnicze są to pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego, służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań i przedmiotów oraz żywności.

W odniesieniu do pozostałych funkcji budynków wyróżniamy:

pomieszczenie techniczne – jest to pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku,

pomieszczenie gospodarcze – jest to pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych,

obok mieszkania mamy też lokal użytkowy – jest to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

Są również wyszczególnione pomieszczania z funkcją specjalną i do nich należą np. pomieszczenia higieniczno-sanitarne lub pomieszczenie przeznaczone dla inwentarza żywego.

Zobacz także: Pomieszczenia gospodarcze

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne są to łaźnie, sauny, natryski, łazienki, ustępy, umywalnie, szatnie, przebieralnie, pralnie, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, jak też pomieszczenia służące do odkażania, oczyszczania oraz suszenia odzieży i obuwia, a także przechowywania sprzętu do utrzymania czystości.

Warunki dla tych pomieszczeń określają przepisy rozporządzenia, a także przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obrony cywilnej.

Pomieszczenie przeznaczone dla inwentarza żywego, jak sama nazwa wskazuje, są to pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich. Pomieszczenie to powinno odpowiadać potrzebom wynikającym z zasad racjonalnego utrzymywania zwierząt oraz odpowiednich warunków pracy obsługi, a także powinno spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków inwentarskich i ewakuacji zwierząt.

Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »