| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?

Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie określa kilka rodzajów pomieszczeń. Podział na pomieszczenia i ich przeznaczenie podlega dalszym szczegółowym warunkom technicznym, klasyfikowanym pod względem przeznaczenia na stały i tymczasowy pobyt ludzi, wymiarów, wysokości i kubatury, oświetlenia i nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz wyposażenia w instalacje. Zobacz jakie rodzaje pomieszczeń wyróżniamy.

W odniesieniu do funkcji mieszkalnych budynku, podstawowym zespołem pomieszczeń jest mieszkanie, na które składają się pomieszczenia mieszkalne i pomocnicze.

Mieszkanie, jako zespół pomieszczeń, ma odrębne wejście, jest wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi i umożliwia stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Pomieszczeniem mieszkalnym są pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego.

Zobacz także: Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Pomieszczenia pomocnicze są to pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego, służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań i przedmiotów oraz żywności.

W odniesieniu do pozostałych funkcji budynków wyróżniamy:

pomieszczenie techniczne – jest to pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku,

pomieszczenie gospodarcze – jest to pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych,

obok mieszkania mamy też lokal użytkowy – jest to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

Są również wyszczególnione pomieszczania z funkcją specjalną i do nich należą np. pomieszczenia higieniczno-sanitarne lub pomieszczenie przeznaczone dla inwentarza żywego.

Zobacz także: Pomieszczenia gospodarcze

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne są to łaźnie, sauny, natryski, łazienki, ustępy, umywalnie, szatnie, przebieralnie, pralnie, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, jak też pomieszczenia służące do odkażania, oczyszczania oraz suszenia odzieży i obuwia, a także przechowywania sprzętu do utrzymania czystości.

Warunki dla tych pomieszczeń określają przepisy rozporządzenia, a także przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obrony cywilnej.

Pomieszczenie przeznaczone dla inwentarza żywego, jak sama nazwa wskazuje, są to pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich. Pomieszczenie to powinno odpowiadać potrzebom wynikającym z zasad racjonalnego utrzymywania zwierząt oraz odpowiednich warunków pracy obsługi, a także powinno spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków inwentarskich i ewakuacji zwierząt.

Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W odniesieniu do funkcji mieszkalnych budynku, podstawowym zespołem pomieszczeń jest mieszkanie, na które składają się pomieszczenia mieszkalne i pomocnicze.
W odniesieniu do funkcji mieszkalnych budynku, podstawowym zespołem pomieszczeń jest mieszkanie, na które składają się pomieszczenia mieszkalne i pomocnicze.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK