Sprawne budowanie
Dla wykonawców istotne jest również sprawne i wygodne budowanie.
- Materiał, który zachowuje tolerancję wymiarową, gwarantuje szybkość i łatwość budowy. Pozwala na precyzyjne wznoszenie ścian w krótkim czasie – potwierdza Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Plusem jest również lekkość materiału oraz stosowanie rozwiązań, które ułatwiają przenoszenie, na przykład ergonomiczne uchwyty montażowe – dodaje Andrzej Kruk.
reklama
reklama
- Kompleksowość rozwiązań to również bardzo duża zaleta materiałów budowlanych – dodaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeśli producent dostarcza wykonawcom cały system, łączenie z nadprożami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), a nawet narzędziami jest to bez wątpienia bardzo wygodne. Wykonawca nie musi szukać i kompletować sam wszystkich potrzebnych do wzniesienia ścian materiałów – podsumowuje Jacek Szafran.
Tego rodzaju system sprawdza się niezależnie od przyjętych rozwiązań konstrukcji ścian, ułatwia to formowanie bryły budynku.
Czy warto wybrać droższy produkt?
Warto zapłacić trochę więcej i wybrać materiały budowlane dobrej jakości.
- Świadomość inwestorów systematycznie wzrasta. Coraz częściej zgadzają się z twierdzeniem, że za materiały dobrej jakości warto zapłacić nieco wyższą cenę – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Szczególnie, że poniesione koszty zwrócą się w trakcie użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie – dodaje Andrzej Kruk.
Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?
Trzeba też pamiętać, że na koszt wymurowania 1 m2 ściany składa się również robocizna, koszty ewentualnego docieplenia i tynkowania.
Warto też sprawdzić jak wyglądają budynki wzniesione w danym systemie kilka lat wcześniej. Jeśli zastosowane materiały budowlane sprawdziły się to lepiej na nich nie oszczędzać.
Wskaźnik U to współczynnik przenikania ciepła. Wymagana wartość dla ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych to U≥0,30 W/m2. Wartość tą z powodzeniem spełniają także materiały budowlane do wznoszenia ścian jednowarstwowych, jak na przykład bloczki YTONG ENERGO 36,5 cm (U = 0,25 W/m2) oraz YTONG ENERGO 48 cm (U = 0,19 W/m2).