| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny. W architekturze od zawsze do kryteriów estetycznych nierozłącznie z pięknem, zaliczano solidność i funkcjonalność obiektu. Estetyka zmieniała się w miarę upływu czasu i pojawianiu się nowych stylów. Miały na nią wpływ zarówno rozwiązania technologiczne jak i materiałowe oraz zdobnictwo.

Zobacz także: Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

W czasach współczesnych modernizm pozbawił architekturę ozdób jako elementu estetyki, natomiast położył duży nacisk na rozwiązania bryłowe budynku w połączeniu z jego funkcją i funkcjonalnością. Zdobnictwo zostało wyparte przez coraz nowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne oraz coraz bardziej nowatorskie rozwiązania materiałowe.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Budynki odpowiadające obecnym kryteriom estetyki powinny być proste w swojej formie. Forma budynku powinna współgrać z jego funkcją i odzwierciedlać ją w rozwiązaniach przestrzennych. Forma to też proporcja. Budynek powinien zachowywać proporcje sam w sobie, ale także powinien być proporcjonalny w stosunku do działki, czy przestrzeni, w którą jest wpisany. Proporcje budynku to nie tylko jego bryła, ale również, stosunek otworów, przeszkleń do powierzchni murów i dachu jeśli taki jest. Duże znaczenie dla estetyki budynku mają także użyte materiały wykończeniowe. Współczesna estetyka jest prostota, im więcej udziwnień w bryle, proporcjach i wykończeniu budynku tym gorszy efekt wizualny, a tym samym mniejsza wartość estetyczna.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny.
Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK