| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny. W architekturze od zawsze do kryteriów estetycznych nierozłącznie z pięknem, zaliczano solidność i funkcjonalność obiektu. Estetyka zmieniała się w miarę upływu czasu i pojawianiu się nowych stylów. Miały na nią wpływ zarówno rozwiązania technologiczne jak i materiałowe oraz zdobnictwo.

Zobacz także: Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

W czasach współczesnych modernizm pozbawił architekturę ozdób jako elementu estetyki, natomiast położył duży nacisk na rozwiązania bryłowe budynku w połączeniu z jego funkcją i funkcjonalnością. Zdobnictwo zostało wyparte przez coraz nowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne oraz coraz bardziej nowatorskie rozwiązania materiałowe.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Budynki odpowiadające obecnym kryteriom estetyki powinny być proste w swojej formie. Forma budynku powinna współgrać z jego funkcją i odzwierciedlać ją w rozwiązaniach przestrzennych. Forma to też proporcja. Budynek powinien zachowywać proporcje sam w sobie, ale także powinien być proporcjonalny w stosunku do działki, czy przestrzeni, w którą jest wpisany. Proporcje budynku to nie tylko jego bryła, ale również, stosunek otworów, przeszkleń do powierzchni murów i dachu jeśli taki jest. Duże znaczenie dla estetyki budynku mają także użyte materiały wykończeniowe. Współczesna estetyka jest prostota, im więcej udziwnień w bryle, proporcjach i wykończeniu budynku tym gorszy efekt wizualny, a tym samym mniejsza wartość estetyczna.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny.
Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »