| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

Piwnica kiedyś

Patrząc na budynki wykonane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu trudno znaleźć dom bez piwnicy. Był to pewien rodzaj izolacji od gruntu. Po drugie – dawne sposoby ogrzewania wymagały miejsca na składowanie opału na zimę. 

Piwnica dziś

Obecnie nowoczesne materiały budowlane, technologie wykonania izolacji fundamentów i podłóg na gruncie oraz sposoby ogrzewania budynków pozwalają zrezygnować z budowania piwnicy, co zmniejsza również koszty całej inwestycji. 

Zobacz także: Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?

Szacuje się, że średnia cena 1m² powierzchni użytkowej piwnicy jest dwukrotnie niższa niż pozostałej części budynku, a wybudowanie piwnicy podnosi koszty budowy całego domu o około 10-20%.

Warunki terenowe

Za budową piwnicy przemawia fakt posiadania małej działki, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy. Przez budowę podpiwniczenia i ograniczenie powierzchni zabudowy domu możemy zyskać teren na ogród z tarasem. Ukształtowanie terenu może mieć wpływ na decyzję co do budowy piwnicy. Przy działkach pochyłych warto rozważyć budowę domu z częściowym podpiwniczeniem, ale należy pamiętać o kosztach związanych z posadowieniem budynku na ławach schodkowych. Z budowy piwnicy warto jednak zrezygnować, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Można oczywiście wykonać izolacje, która ochroni budynek, ale jest ona kosztowna i bywa zawodna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Obejrzyj także: Projekty domów jednorodzinnych

reklama

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje.
Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »