| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > W jaki sposób działa budynek pasywny?

W jaki sposób działa budynek pasywny?

Obecnie coraz częściej opracowuje się nowe rozwiązania, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie w budynku na energię zużywaną do jego eksploatacji. Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby dzięki odpowiednio zastosowanej konstrukcji tracił jak najmniej ciepła. A jego usytuowanie ma pozwolić przede wszystkim na dostarczenie w sposób pasywny jak największej ilości energii z zewnątrz.

Pozyskiwanie energii słonecznej

Obecnie duże okna są pożądanymi elementami nowoczesnego domu. Odpowiednie oświetlenie może także sprawić, iż wnętrze domu wydaje się bardziej przestronne, co wpływa na komfort warunków życia oraz na samopoczucie. Energia słoneczna jest podstawowym źródłem energii zewnętrznej dla domu pasywnego. Wszelkiego rodzaju przeszklenia zaprojektowane w budynku sprzyjają w znaczącym stopniu pozyskiwaniu energii słonecznej. Wykorzystanie tejże energii może polegać na takim skoncentrowaniu bryły budynku w stosunku do stron świata, aby wszystkie znajdujące się w budynku pomieszczenia wymagające ogrzewania zostały usytuowane od strony elewacji południowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okna znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach będą przepuszczać jak największe pasmo światła słonecznego. 

Warto także wiedzieć o tym, że energię słoneczną czerpie się z zainstalowanych w budynku kolektorów, czy też baterii słonecznych.

Zobacz także: Zalety domu pasywnego

Zachowanie komfortu cieplnego

Komfort cieplny, czyli stan zrównoważenia bilansu cieplnego, oznacza, iż człowiek nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna. Aby zachować w domu pasywnym ten komfort cieplny nie jest konieczne stosowanie w nim aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji. Dom pasywny ma na celu biernie wychładzać się i ogrzewać – w zależności od zmian temperatury. Straty ciepła w budynku pasywnym uzupełnia się tak zwanymi pasywnymi źródłami ciepła tj. urządzenia elektryczne, energia słoneczna, ciepło odzyskane z wentylacji. 

Warto podkreślić, iż komfort cieplny zapewnia się mieszkańcom poprzez jednorazowe, niskotemperaturowe podgrzanie powietrza wentylującego dom. 

W jaki sposób należy zapobieganie utracie ciepła?

Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby zachować maksymalną jego szczelność. Budynek ten jest izolowany od zewnątrz: grubą warstwą izolacyjną umieszczoną na ścianach, systemem wentylacji z wymiennikami ciepła oraz bardzo szczelnymi oknami niskoemisyjnymi. Duże znaczenie w zachowaniu ciepła mają także otwory okienne w elewacji.

Wentylacja – jako konieczny i niezbędny element

Celem wentylacji jest zminimalizowanie straty ciepła. Wentylacja to proces, dzięki któremu ciepłe powietrze wychodzące z budynku jest używane zarówno do ogrzania zimnego, ale także świeżego powietrza z zewnątrz. Wentylacja odbywa się przede wszystkim w wymienniku ciepła, w którym powietrze przed doprowadzeniem do wnętrza budynku jest chłodzone latem, natomiast podczas zimy jest podgrzewane.

Chcąc zachować standard domu pasywnego, koniecznie należy zastosować mechaniczną wentylację nawiewową. Pomimo tego, iż domy pasywne w swojej konstrukcji posiadają całkowicie szczelne ściany i okna – koniecznym i niezbędnym elementem każdego budynku tego typu jest wentylacja.

Zobacz także: Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK