| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Czym się kierować budując dom?

Czym się kierować budując dom?

Z punktu widzenia przyszłego użytkownika domu jest sprawą oczywistą, że decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji. Ale oprócz tych subiektywnych kryteriów istnieją również kryteria obiektywne-prawne.

Wszelkie poniżej zaprezentowane kryteria budowy domu wynikają z przewidywanego okresu użytkowania domu, stosowania wiedzy technicznej oraz przepisów techniczno-budowlanych.

Kryteria budowy domu – aspekt bezpieczeństwa i higieny pracy oraz użytkowania

Zarówno w czasie budowy, jak i w okresie użytkowania dom musi zapewniać bezpieczeństwo rozumiane jako: bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto dom powinien odpowiadać określonym standardom warunków higienicznych i zdrowotnych, jak również spełniać wymogi ochrony środowiska i ochrony mieszkańców przed hałasem i drganiami. Dom powinien być tak zaprojektowany i wykorzystywać takie dostępne materiały konstrukcyjne, które zapewnią mu właściwą charakterystykę energetyczną oraz umożliwią racjonalne wykorzystanie energii.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Kryteria użytkowe budowy domu

Budując dom należy zwrócić szczególną uwagę na zaopatrzenie go w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa. Założeniom technicznym budowy domu powinna przyświecać zasada efektywnego wykorzystania tych czynników. Ważne jest również, by zająć się nie tylko kwestią dostarczenia mediów do domu, ale także sprawą usuwania zanieczyszczeń: ścieków, wody opadowej i odpadów. 

Zobacz także: Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?

Inne ważne kryteria

Inne ważne kryteria budowy domu to: zapewnienie możliwości utrzymania właściwego stanu technicznego budynku w okresie jego eksploatacji, odpowiednie usytuowanie domy na działce budowlanej, respektowanie uzasadnionych roszczeń osób trzecich, np.: zapewnienie dostępu do drogi publicznej, jak również zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terenie budowy.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji.
Decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »