| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Porady internautów > Czy wiesz jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Czy wiesz jak uzyskać pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę musisz postarać się nawet wtedy, gdy chcesz zbudować coś na własnej działce. Budowanie bez pozwolenia będzie uznane za samowolę budowlaną i może zostać ukarane nawet nakazem rozbiórki stawianego obiektu. Jak i gdzie otrzymać zezwolenie na budowę oraz kiedy nie jest potrzebne?

Chcąc uzyskać zezwolenie na budowę musisz udać się do urzędu gminy (a konkretnie do wydziału architektury urzędu gminy) na terenie której leży teren budowy. Dowiedz się tam, czy twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Większość gmin nie ma jednak miejscowych planów zagospodarowania terenu. Składasz więc w urzędzie pisemny wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Określasz w nim co masz zamiar wybudować i gdzie leży twoja działka (podaj jej numer). Wniosek możesz pobrać w urzędzie, w wygląda tak: boo.um.opole.pl/doc/KU-UAB-004-F-001.doc

O ile budowa, którą masz zamiar prowadzić, jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wydający decyzję architekt określi wymagania, jakim musi odpowiadać wznoszony obiekt. Taka decyzja jest jednak ważna na pewien czas i trzeba będzie ją załatwiać ponownie.

Następnie musisz zlecić architektowi opracowanie projektu budowlanego. W wypadku zakupu gotowego projektu musisz zlecić wykonanie adaptacji projektu typowego i projektu zagospodarowania działki uprawnionemu projektantowi, najlepiej "z rejonu".

Projekt budowlany powinien posiadać: plan zagospodarowania działki, zapewnienie dostawy wszystkich mediów, które znajdują się przy działce, zapewnienie odbioru ścieków, warunki przyłączenia mediów do sieci, decyzje o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, uzgodnienia włączenia do drogi i jeszcze kilka innych uzgodnień, jeśli będą one wynikać z zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o WZiZT.

Pobierasz tam odpowiedni formularz. Do wniosku musisz dołączyć: projekt budowy (4 egzemplarze) wraz z opiniami, pozwoleniami i innymi dokumentami określonymi w przepisach (różne dla różnych terenów, dowiesz się w urzędzie), oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ważną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz inne dokumenty wymagane przez urząd. Gdy masz już opracowany projekt, możesz złożyć w urzędzie gminy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Na decyzję gminy czeka się 2 miesiące. Jedna w praktyce trwa to trochę dłużej, zwłaszcza gdy, np. teren pod zabudowę znajduje się pod obserwacją archeologiczną.

Pozwolenie na budowę jest konieczne także w przypadku poważniejszych prac remontowych, w wyniku których nastąpi zmiana wyglądu budynku, jego przeznaczenia lub konstrukcji. Pamiętaj, że podobnie jest z rozbiórką obiektów znajdujących się na twojej działce. Musisz uzyskać na to pozwolenie.

Nie musisz jednak strać się o pozwolenie na budowę: altany w ogrodzie o ile jej powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2, ogrodzenia (o ile nie jest od strony ulicy i placu publicznego), parterowego budynku o powierzchni do 25 m2 przeznaczonego na działalność rolną i położonego na wsi (zgłaszasz tu tylko zamiar budowy właściwemu organowi państwowego nadzoru budowlanego dołączając wymagane szkice).

Pamiętaj, że ważność pozwolenia na budowę nie jest wieczna. Musisz rozpocząć budowę w ciągu 2 lat od uzyskania decyzji. Jeżeli rozpoczniesz prace, lecz w trakcie nastąpi przerwa dłuższa niż 2 lata, decyzja traci ważność.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK