| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Drzwi harmonijkowe i przesuwne

Drzwi harmonijkowe i przesuwne

Drzwi harmonijkowe i przesuwne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne zajmują zbyt dużo miejsca. Czym się charakteryzują drzwi harmonijkowe, a czym przesuwne? Gdzie możemy wykorzystać oba rodzaje drzwi?

Drzwi harmonijkowe

Nazwa drzwi pochodzi od sposobu ich otwierania – składają się, jak harmonia. Drzwi harmonijkowe składają się z połączonych ze sobą paneli o grubości około 10 – 15 cm. Możemy zdecydować się na panele wykonane z PVC, płyty wiórkowej, polistyrenu lub drewna. Istnieje również możliwość połączenia ze sobą różnych materiałów, na przykład drewna i szkła.

Przy wyborze drzwi drewnianych warto kupić te dobrej jakości – bez sęków i z suchego drewna. Wówczas się nie wypaczą i będą łatwo się przesuwały. Będą one również wymagały solidniejszej konstrukcji, gdyż są znacznie cięższe od drzwi z tworzyw sztucznych.

Mocowanie drzwi harmonijkowych polega na przyłączenie paneli do górnej prowadnicy za pomocą rolek lub zawieszek. Jeżeli drzwi są ciężkie – należy zastosować również dolną prowadnicę.

Wykorzystanie drzwi harmonijkowych

Drzwi harmonijkowe sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Możemy je wykorzystać jako wejście do pakamery, garderoby lub innego schowka. Elementy szklane w takich drzwiach, nadają im lekkości.

Drzwi przesuwne

Jeżeli chodzi o drzwi przesuwne to możemy spotkać się z kilkoma rodzajami. Jednym z rozwiązań są drzwi przesuwne naścienne. Otwierają się na boki i zasłaniają część ściany. Możemy wybrać drzwi jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – w tym drugim przypadku należy pamiętać, że długość prowadnicy musi być równa czterokrotnej szerokości skrzydeł drzwiowych. Sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie mamy dużo miejsca po obu stronach drzwi.

Innym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne chowane w ścianie. Tutaj cała konstrukcja jest ukryta i umieszczona w kasecie, w którą wsuwa się drzwi. Ważne jest jednak, żeby grubość ściany wynosiła co najmniej 10 cm. Mechanizm ten możemy jednak zastosować zarówno w ścianach z płyt gipsowo – kartonowych, jak i w murowanych.

Wykorzystanie drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne z powodzeniem mogą oddzielać dwa pomieszczenia, a po ich otwarciu – łączyć je. Wykorzystując system umieszczony w ścianie, drzwi mogą być minimalnie widoczne. Jest to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia zrezygnowanie z tradycyjnych drzwi, otwieranych na boki i zajmujących dużo miejsca – szczególnie jeżeli są to drzwi dwuskrzydłowe.

reklama

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Tagi

drzwi

Zdjęcia

Drzwi Castel
Drzwi Castel

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »