| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Wymiana okien. Szczegółowy poradnik

Wymiana okien. Szczegółowy poradnik

Wymiana okien to bardzo duże przedsięwzięcie szczególnie w domach jednorodzinnych gdzie wymienić trzeba nawet kilkanaście łącznie z oknami dachowymi. Jak odpowiednio zmierzyć okno? W jaki sposób przygotować otwór do wymiany okna? Co najlepiej nadaje się do mocowania nowych okien? Jakie znaczenie ma źle zamontowany parapet zewnętrzny?

Prawidłowe wykonanie pomiarów

Najważniejsze o czym musimy pamiętać, jest odpowiednie zmierzenie otworów okiennych, tylko dzięki temu zamówimy dobrze dobrane okna. Okna powinny być nieco mniejsze od samych otworów aby zapewnić dylatację – szczelinę, która pozwoli na swobodne pracowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien z PCW, który to materiał wydłuża się i kurczy ze względu na zmiany temperatury zwłaszcza przy ciemnym kolorze ramy. Pamiętajmy również, że w trakcie montażu będzie potrzebna przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą budynku. W to miejsce zostanie wprowadzone kotwy, piana i uszczelnienie. Luz montażowy nie powinien jednak wynosić więcej niż 3 cm. Optymalne wymiary luzu to po 1,5 do 3 cm z każdej strony jeśli chodzi o szerokość i 4,5 do 6 cm jeśli chodzi o wysokość.

Przygotowanie otworów do wstawienia okien

Przed rozpoczęciem montażu nowych okien powinniśmy sprawdzić w jakim stanie są mury je okalające, należy mieć pewność, że elementy mocujące będą miały odpowiednie oparcie. Ważne również aby dokładnie oczyścić mur z ruchomych elementów i pyłu – dzięki temu warstwa pianki poliuretanowej zyska lepszą przyczepność co jest szczególnie ważne, ponieważ pianka nie tylko izoluje, lecz także amortyzuje i kompensuje różnice wynikające z naprężenia materiałów. Istotne aby dolna warstwa muru była płaska. Jeśli w pustakach występują puste przestrzenie należy je wypełnić zaprawą lub ułożyć na nich warstwę z pełnej cegły.

Mocowanie okien

Mocowanie okien powinno rozpocząć się od przymocowania dyblami albo kotwami w ościeżu. Z reguły decyzję o sposobie mocowania podejmują profesjonalni monterzy, którzy dostosowują elementy mocujące do warunków budowlanych. Montaż kotew jest dużo bardziej pracochłonny, ale jednocześnie estetyczniejszy niż montaż dybli – wymagają one przewiercenia ramy okiennej. Jedne i drugie elementy rozmieszczamy w odległości około 15–25 cm od poszczególnych naroży lub słupków. Bardzo ważne aby jeden z elementów mocujących znajdował się w pobliżu zawiasów. Gdy okno zostanie zamocowane, przestrzeń pomiędzy nim a murem wypełniamy pianką, później wyciąga się kliny i miejsca po nich również wypełniamy. Pianka twardnieje mniej więcej po upływie doby.

Montaż okien a parapet zewnętrzny

Warto zwrócić uwagę także na montaż parapetu zewnętrznego – źle zamocowany będzie powodem skraplania się pary wodnej w pomieszczeniu. Parapety powinny być wpuszczone z dolną część ramy okiennej a styk ramy i parapetu dobrze jest wypełnić silikonem, który zabezpieczy dodatkowo okno.

Zobacz także:  Stolarka okienna: Etykiety energetyczne – dlaczego warto je czytać?

Zobacz także:  Odnawianie drewnianych drzwi i okien

Zobacz także:  Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »