| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Wymiana okien. Szczegółowy poradnik

Wymiana okien. Szczegółowy poradnik

Wymiana okien to bardzo duże przedsięwzięcie szczególnie w domach jednorodzinnych gdzie wymienić trzeba nawet kilkanaście łącznie z oknami dachowymi. Jak odpowiednio zmierzyć okno? W jaki sposób przygotować otwór do wymiany okna? Co najlepiej nadaje się do mocowania nowych okien? Jakie znaczenie ma źle zamontowany parapet zewnętrzny?

Prawidłowe wykonanie pomiarów

Najważniejsze o czym musimy pamiętać, jest odpowiednie zmierzenie otworów okiennych, tylko dzięki temu zamówimy dobrze dobrane okna. Okna powinny być nieco mniejsze od samych otworów aby zapewnić dylatację – szczelinę, która pozwoli na swobodne pracowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien z PCW, który to materiał wydłuża się i kurczy ze względu na zmiany temperatury zwłaszcza przy ciemnym kolorze ramy. Pamiętajmy również, że w trakcie montażu będzie potrzebna przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą budynku. W to miejsce zostanie wprowadzone kotwy, piana i uszczelnienie. Luz montażowy nie powinien jednak wynosić więcej niż 3 cm. Optymalne wymiary luzu to po 1,5 do 3 cm z każdej strony jeśli chodzi o szerokość i 4,5 do 6 cm jeśli chodzi o wysokość.

Przygotowanie otworów do wstawienia okien

Przed rozpoczęciem montażu nowych okien powinniśmy sprawdzić w jakim stanie są mury je okalające, należy mieć pewność, że elementy mocujące będą miały odpowiednie oparcie. Ważne również aby dokładnie oczyścić mur z ruchomych elementów i pyłu – dzięki temu warstwa pianki poliuretanowej zyska lepszą przyczepność co jest szczególnie ważne, ponieważ pianka nie tylko izoluje, lecz także amortyzuje i kompensuje różnice wynikające z naprężenia materiałów. Istotne aby dolna warstwa muru była płaska. Jeśli w pustakach występują puste przestrzenie należy je wypełnić zaprawą lub ułożyć na nich warstwę z pełnej cegły.

Mocowanie okien

Mocowanie okien powinno rozpocząć się od przymocowania dyblami albo kotwami w ościeżu. Z reguły decyzję o sposobie mocowania podejmują profesjonalni monterzy, którzy dostosowują elementy mocujące do warunków budowlanych. Montaż kotew jest dużo bardziej pracochłonny, ale jednocześnie estetyczniejszy niż montaż dybli – wymagają one przewiercenia ramy okiennej. Jedne i drugie elementy rozmieszczamy w odległości około 15–25 cm od poszczególnych naroży lub słupków. Bardzo ważne aby jeden z elementów mocujących znajdował się w pobliżu zawiasów. Gdy okno zostanie zamocowane, przestrzeń pomiędzy nim a murem wypełniamy pianką, później wyciąga się kliny i miejsca po nich również wypełniamy. Pianka twardnieje mniej więcej po upływie doby.

Montaż okien a parapet zewnętrzny

Warto zwrócić uwagę także na montaż parapetu zewnętrznego – źle zamocowany będzie powodem skraplania się pary wodnej w pomieszczeniu. Parapety powinny być wpuszczone z dolną część ramy okiennej a styk ramy i parapetu dobrze jest wypełnić silikonem, który zabezpieczy dodatkowo okno.

Zobacz także:  Stolarka okienna: Etykiety energetyczne – dlaczego warto je czytać?

Zobacz także:  Odnawianie drewnianych drzwi i okien

Zobacz także:  Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK