| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Drewniane okna, aby służyły nam wiele lat, wymagają pewnych zabiegów konserwacyjnych. Może się jednak zdarzyć, że kupimy wadliwy produkt. Nie sprawne okno, nie zawsze wynika ze złego użytkowania. Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo zakupu.

Mimo, że interesy konsumentów w Polsce chronione są przez przepisy prawne, warto samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo zakupu. Gwarancja przede wszystkim daje nam pewność, że producent oferuje pełnowartościowy produkt, a w razie jakichkolwiek uchybień to on ponosi odpowiedzialność finansową za wymianę lub naprawę stolarki. W przypadku okien drewnianych może pojawić się wiele wątpliwości związanych z ewentualnymi reklamacjami. Jako naturalny produkt wymagają bowiem prawidłowego przechowywania i regularnej konserwacji, ale dzięki temu zachowują trwałość i pierwotny wygląd nawet wiele lat po upływie terminu gwarancji.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Gwarancja – na co należy zwracać uwagę podczas zakupu?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest zakres przysługującej nam gwarancji. Niektórzy producenci różnicują jej okres, przyznając dłuższy czas na wybrane elementy, a chwaląc się jedynie tym najdłuższym. Atrakcyjna gwarancja, powinna przysługiwać na cały produkt, a więc konstrukcję, szczelność pakietów szybowych, okucia, powłokę lakierniczą, uszczelki i okucia. O korzystnych warunkach należy pamiętać także przy zakupie dodatkowych akcesoriów, takich jak rolety, moskitiery czy parapety. Podejmując decyzję o wyborze okien powinno się kierować renomą producenta. Działająca od niedawna firma jest mniej wiarygodna niż producent o ugruntowanej na rynku pozycji i wieloletnim doświadczeniu. Zanim zdecydujemy się na zakup okna powinniśmy dokładnie przejrzeć warunki gwarancji, uwzględniając również obszar jej obejmowania, zwłaszcza jeśli planujemy inwestycję poza terytorium Polski. Z kolei przed samym odbiorem stolarki należy wnikliwie przyjrzeć się jej wykonaniu oraz dostarczonym elementom, ponieważ niektóre wady, takie jak zarysowanie powierzchni szyb, nie będą uwzględnione po zakupie.

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy okno jest energooszczędne?

Kiedy gwarancja nam nie przysługuje

Pamiętajmy, że producenci są odpowiedzialni jedynie za wady konstrukcyjne swoich wyrobów, więc wszelkie koszty usterek poniesionych na przykład w wyniku niewłaściwego użytkowania lub zdarzeń losowych będziemy musieli ponieść sami. Dlatego tak istotne jest zapoznanie się z zasadami poprawnego montażu, konserwacji i przechowywania okien.

- Niezbędne jest zapewnienie optymalnych warunków dla stolarki, zwłaszcza w zakresie poziomu wilgotności, już podczas transportu, składowania, a następnie w trakcie jej użytkowaniamówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK