| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Drzwi – z MDF czy HDF?

Drzwi – z MDF czy HDF?

Kupując drzwi często spotkamy się z oznaczeniami MDF i HDF. MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Jednak tylko tak ograniczona informacja, byłaby sporym niedopowiedzeniem. MDF i HDF to produkty drewnopochodne, powstające w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem różnych związków, które są łączone i utwardzane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

MDF – Medium Density Fibreboard jest oznaczeniem płyty z włókien drzewnych o średniej gęstości. Cechuje ją wysoka jakość oraz szerokie zastosowanie praktyczne. Jej jednorodny skład i gęstość znacząco ułatwia obróbkę maszynową: uzyskanie różnorodnych profili, wiercenie czy frezowanie. Gęstość płyty stanowi od 650 do 850 kg/m3.

HDF – Hight Density Fibreboard jest to płyta z włókien drzewnych, która charakteryzuje się dużą twardością i podwyższoną gęstością (powyżej 850 kg/m3). Jest to zazwyczaj cienka płyta, będąca alternatywą dla sklejki drewnianej.

Zobacz także:  Czym jest HDF i MDF?

Czym są płyty MDF i HDF

Powszechne w użyciu płyty MDF i HDF produkowane są w ściśle określonych warunkach. Ścinki drewna rozcierane są na włókna i zaprawiane żywicą. Następnie suszy się je i formuje w ciągłą matę. Ta z kolei cięta jest na arkusze, które poddaje się wysokiej temperaturze i znacznemu naciskowi. W efekcie powstaje materiał o jednorodnym składzie w całym przekroju. Godna uwagi jest olbrzymia gęstość płyty, która często przekracza aż o 50% gęstość litego drewna.

Płyty MDF charakteryzują się wyjątkową twardością. W konsekwencji przekłada się to na wysoką trwałość drzwi wykonanych z tego materiału. Stąd tak często wybierane są przez osoby budujące i remontujące mieszkanie.

– Wszystkie drzwi okleinowane w naszej ofercie mają ramę wykonaną z płyty MDF, która dodatkowo jest obłożona obustronnie płytą HDF – tłumaczy Adam Hucz, dyrektor ds. marketingu firmy Invado.

Zobacz także: Błędy popełniane przy zakupie i montażu drzwi wewnętrznych

Ekologiczne materiały

Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, zarówno płytę MDF, jak i HDF można określić mianem ekologicznych. Do ich niewątpliwych zalet zalicza się konkurencyjna cena oraz łatwość obróbki. MDF i HDF sprawdzają się świetnie jako izolator akustyczny, chroniący pomieszczenia od niepotrzebnych hałasów. Jest to szczególnie istotna cecha, kiedy dotyczy drzwi wewnętrznych.

– Płyty pilśniowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ dają gwarancję trwałości – przekonuje Adam Hucz z INVADO. – Nie wypaczają się tak, jak drzwi z litego drewna, a ich zwiększona gęstość poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne – dodaje.

Nic więc dziwnego, że płyty MDF i HDF są najczęściej wybierane zarówno przez producentów stolarki, jak i klientów. Sprzyja temu również postępująca świadomość ekologiczna. Coraz częściej zauważamy, że nawet jednostkowe decyzje mają wpływ na kondycję naszej planety i chętnie korzystamy z możliwości danego nam wyboru.

Zobacz także: Kominki ekologiczne - GALERIA

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Źródło:

Własne

Zdjęcia

MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Fot. Invado
MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Fot. Invado

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »