Pamiętajmy o tym, że drzwi zewnętrzne należy przede wszystkim dopasować do otworów w murze zaprojektowanych przez architekta i wykonanych przez murarzy. Warto wiedzieć, że drzwi oferowane w rozmiarach standardowych są tańsze od drzwi o wymiarach nietypowych. W budownictwie jednorodzinnym doskonale sprawdzają się drzwi o standardowej szerokości 90 cm – mieszczą się w nich niemal wszystkie przedmioty oraz meble, które mamy zamiar wnieść do domu lub mieszkania. Szersze drzwi są znacznie cięższe – poza wyższą ceną należy pamiętać również o tym, że ich okucia będą zużywać się szybciej. Klamki czy zawiasy również wymagają znacznie częstszej regulacji.
Przy wyborze oraz zamawianiu drzwi zewnętrznych zawsze warto skorzystać z usług sprzedawców i grup montażowych, obejmujących pomiar otworów w murze, doradztwo przy wyborze, a także fachowy montaż i odpowiedzialność za całość prac w tym zakresie.
reklama
reklama
Zobacz także: Błędy popełniane przy zakupie i montażu drzwi wewnętrznych
Drzwi zewnętrzne to strażnik domowego azylu – gdy już wybierzemy ich rozmiar, zwróćmy uwagę na elementy wyposażenia, decydujące o poziomie bezpieczeństwa. Drzwi wejściowe powinny mieć odpowiednio wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenia antywłamaniowe. Należą do nich m.in. bolce antywyważeniowe lub wręg antywyważeniowy (francuski), niezawodnie zabezpieczający drzwi od strony zawiasowej. Jednak najistotniejszą kwestią w tym zakresie są zamki i blachy montowane w ościeżnicy – muszą stanowić układ na tyle solidny, by uniemożliwić wyłamanie drzwi. Do tych rozwiązań należy dodać odpowiednie wkładki antywłamaniowe i szyldy zabezpieczające wkładki przed złamaniem. Wszystkie te elementy są zazwyczaj atestowane i mają swoje klasy antywłamaniowe – należy je dobrać na podobnym poziomie.
Podstawowe materiały konstrukcyjne w drzwiach drewnianych to ramiaki. Najlepiej, gdy są one klejone, co zapobiega wypaczaniu i wzmacnia wytrzymałość całości. Uzupełnieniem są elementy zewnętrzne, czyli płyciny – w drzwiach zewnętrznych powinny one być wodoodporne, wykonane np. z odpowiedniej jakości sklejki i wypełnione materiałem o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej.
Drzwi wykańczane są przez producentów, najczęściej farbami wodnymi, w profesjonalnych lakierniach. Nakładana warstwa zewnętrzna ma chronić drzwi przed wpływem wilgoci, a jednocześnie umożliwiać odparowanie naturalnej wody zgromadzonej w drewnie. Wraz ze spadkiem wilgotności drewno kurczy się, dlatego też nałożone powłoki powinny być wysokiej jakości oraz wykazywać się elastycznością – by uniknąć ich łuszczenia.
Izolacja termiczna i akustyczna