| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?

Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?


Wybór stolarki okiennej różni się w zależności od państwa. Wpływa na to nie tylko odmienna architektura, ale i klimat oraz kultura danego kraju. Okna powinny być funkcjonalne i powinny pasować do wyglądu całego regionu.

Stolarka w krajach, takich jak Anglia czy Francja jest na tyle specyficzna, że można ją rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu. Zarówno forma, jak i konstrukcja od lat utrzymywane są w ściśle określonej konwencji. Okazuje się jednak, że znaczny udział w zagranicznych rynkach mają polscy eksporterzy. Odbiorcy doceniają naszą zdolność do produkcji okien dokładnie spełniających wyznaczone normy. Obecnie największe zapotrzebowanie na polską stolarkę jest w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Skandynawii.

Stolarka angielska wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Okna otwierane są na zewnątrz lub, co jest rzadko spotykane w innych krajach, ruchem przesuwnym w pionie. Z reguły pokrywa się je kolorami kryjącymi – rzadko lazurowymi.

– W Wielkiej Brytanii listwy przyszybowe ulokowane są od strony zewnętrznej. Jest to rozwiązanie dość nieskuteczne, bowiem sprawia, że materiał, z którego wykonane jest okno jest bardziej narażony na uszkodzenia, jednak jest niezmiennie praktykowane od lat – mówi Bogdan Tysiąc, prezes MS Okna i Drzwi.

Poza tym architektura na wyspach jest dość konserwatywna. Okna zazwyczaj licowane są z fasadą, dlatego wykonuje się je w jednakowej stylistyce. Różnią się więc co najwyżej poszczególnymi parametrami.

Zobacz także: Podział okien ze względu na sposób otwierania

Stolarka we Francji różni się w zależności od regionu, ponieważ klimat na południu jest zupełnie inny niż na północy kraju. Za typowe okna francuskie uznaje się te, które dominują np. w Paryżu. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych z reguły są ciasne i głębokie, dlatego stolarka musi zapewniać odpowiednie oświetlenie. Okna są zatem wąskie, a jednocześnie bardzo wysokie – czasem nawet równe kondygnacji. Wyróżnikiem jest też klamka ulokowana dokładnie na środku ramiaka w listwie centralnej. Słupki są ruchome, a całość otwiera się do wewnątrz.

Amsterdam zwany jest potocznie miastem okien. W holenderskiej architekturze przeszklenia mogą zajmować nawet 80% powierzchni całej elewacji. Podobnie jak w przypadku Anglii przeważa tradycyjna estetyka, dlatego nowa stolarka pozostaje wierną kopią tej sprzed lat.

– Nietypowa architektura przyczyniła się do nadania oknom specyficznej funkcji. Budynki są wąskie, przez co brakuje miejsca na ciągi komunikacyjne. W efekcie wszystkie przedmioty o dużych gabarytach muszą być wnoszone przez okna – mówi Bogdan Tysiąc.

Zobacz także: Czy wiesz jakie znaczenie mają okna?

Ze względu na dość chłodny klimat, a co za tym idzie – niską średnią temperaturę, okna w Skandynawii muszą być przede wszystkim szczelne. W przeszłości, aby zminimalizować straty cieplne budynku, stosowano jak najmniejszą powierzchnię przeszkleń. Trend ten utrzymuje się do dziś, a okna w tych rejonach charakteryzują się wyjątkowo małymi skrzydłami. Otwiera się je na zewnątrz – w pionie lub w poziomie.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK