| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?

Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?


Parapet, jeden z elementów wykończenia okna często jest przez nas pomijany. Tymczasem jest on bardzo ważnym detalem we wnętrzach oraz ozdobą elewacji.

Parapety wewnętrzne

Drewno

Praktycznie wszystkie gatunki drewna klejonego; odporne na zmiany temperatury oraz wilgotność; frezowane krawędzie, wykończone woskiem lub lakierem bezbarwnym; rysują się.

Laminowane płyty wiórowe

Oklejone laminatem lub powleczone melaminą; na wierzchu nadruki imitujące drewno, kamień, płytki ceramiczne; matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Kamień naturalny

Wykonane z płyt granitowych, marmuru (musi być impregnowany), trawertynu, zbitego wapienia; nadają się do kuchni i łazienki, są odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne o neutralnym PH; szlifowane lub polerowane.

Konglomerat marmurowy

Kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową; przypomina marmur ale jest tańszy, po odpowiednim zaimpregnowaniu nienasiąkliwy, odporny na uderzenia, niewrażliwy na zaplamienia; nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne; szeroka gama barwień.

Kamień sztuczny

Duromarmur (mieszanka kruszywa marmurowego i cementu, konglomeratów marmurowych, mieszanki mączki marmurowej z żywicami syntetycznymi); wygląda jak marmur lub granit, ale jest lżejszy; nadaje się do kuchni i łazienki; odporny na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne.

Ceramika

Kształtki i płytki parapetowe szkliwione, nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne, ważne aby na styku z oknem zastosować jako wypełnienie materiał trwały i elastyczny.

PVC

Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego, często wykorzystywane jako nakładki na stare parapety; odporne na wilgoć, czasem fałdują się od podwyższonej temperatury; wykończone laminatem.

Kompozyty

Tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa żywicy oraz pigmentów; łatwo się rysują, ale są odporne na uderzenia.

   

– Wiele osób lubi duże parapety, ale należy pamiętać, że te muszą być stabilnie zamocowane. – ostrzega Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA – Jeżeli podparcie nie jest wystarczające powinno się zastosować wsporniki.

Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między parapetem a grzejnikiem. Niektóre parapety mogą ulegać odkształceniom, gdy są osadzone za nisko. Przy zbyt małej odległość grzejnik może działać mniej skuteczne. Bezpieczna odległość to 15–20 cm.

Trzeba pamiętać, że z parapetami wewnętrznymi bardziej związany jest mostek termiczny. Wielokrotnie powstaje przez zbyt głębokie wsunięcie parapetu pod ościeżnicę. Optymalna głębokość wynosi 1–1,5 cm. Pozostałą część szczeliny wystarczy wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła lub termoizolacyjnym (gotowe taśmy ze spienionego polietylenu, pianki poliuretanowe lub innego materiału termoizolacyjnego).

Zobacz także: Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK