| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Elementy ozdobienia okien – obramienia i szprosy

Elementy ozdobienia okien – obramienia i szprosy

Obramienia i szprosy to nie tylko jakby się mogło wydawać ozdoby okienne. Mogą pełnić dodatkowe funkcje. Jednak głównie i tak są stosowane ze względów estetycznych. Dobrze się sprawdzają przy renowacji starszych budynków stylizowanych na zabytkowe. Na rynku jest wiele gotowych materiałów do tego rodzaju zdobień.


W starszym budownictwie, formowane ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, były powszechnie stosowane jako elementy tynku wykańczającego i stanowiły wykończenie elewacji. Obramienia mogą być wykonane na całym obwodzie okna, lub tylko jego górnej lub dolnej części. Obramienia w górnej części okna, nazywane naczółkami, stanowią pewnego rodzaju gzyms nad górną krawędzią okna. Jest to detal praktyczny – osłania okno przed deszczem i promieniowaniem słonecznym. Obramienia pod oknem to inaczej podokienniki, czyli gzymsy pod parapetami. Stanowią solidną podstawę pod okno i parapet zewnętrzny.

Aktualnie obramienia są stosowane nie tylko przy renowacji elewacji domów zabytkowych, ale również przy elewacjach domów nowobudowanych. Ich wykonawstwo jest o wiele prostsze przez zastosowanie gotowych styropianowych kształtek. Producenci prześcigają się w ilości kształtów i form. Gotowe formy przykleja się do elewacji i pokrywa farbą lub tynkiem. Przy domach klasycznych obramienia często są wykonywane z wąskich pasów styropianu. Nie są może tak efektowne, ale w tani sposób można urozmaicić wygląd gładkiej elewacji.

Inaczej nazywane szczeblinami dzielą skrzydło na mniejsze części, w sposób dosłowny lub tylko wizualny. Możemy wyróżnić np. szprosy konstrukcyjne, które faktycznie dzielą okno na mniejsze szyby w sposób konstrukcyjny. Pola oddzielone szprosami to oddzielne komplety szyb. Obecnie ten rodzaj szprosów jest już rzadko stosowany. Najczęściej w oknach montowane są za to szprosy naklejane na szyby lub szprosy montowane wewnątrz zestawu szyb. Szprosy międzyszybowe nie brudzą się i nie przeszkadzają w czyszczeniu okna. Te, montowane na powierzchni szyby – naklejane lub zawieszane na odrębnych okuciach, powodują osadzanie się na nich kurzu. Szprosy zawieszane można łatwo zdemontować, ułatwia to mycie szyb. Szczebliny okienne mogą być wykonane z tego samego materiału co okna, wykonane z innego materiału jeszcze bardziej urozmaici i podkreśli wygląd okien.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Obramienia i szprosy to nie tylko ozdoby okienne.
Obramienia i szprosy to nie tylko ozdoby okienne.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »