| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

Co raz większe ceny energii i prądu, a także wzrost świadomości ekologicznej powodują większe zainteresowanie projektami domów pasywnych oraz energetycznych. Oba ich rodzaje, mają niższy wskaźnik zapotrzebowania na energię. Straty ciepła w takich budynkach są obniżane do minimum, dlatego też okna, przez które ucieka znaczna część energii mają specjalną budowę i sposób montowania.

Domy pasywne mają zapotrzebowanie na energię nie większe niż 15 kWh/m2. Takie ograniczenie jest możliwe do osiągnięcia jedynie przez zastosowanie specjalnych materiałów i sposobu budowania. Okna, które są głównym miejscem powstawania mostków termicznych mają w tym przypadku szczególne wymagania.

W domach pasywnych stawia się szczególną uwagę na pozyskiwanie energii z elektrycznych urządzeń AGD zainstalowanych w domu, by ograniczyć ilość grzejników i sztucznie wytwarzaną energię. Przy takiej oszczędności nie można sobie pozwolić na straty energii przez jakieś nieszczelności. Wiadome jest, że w tradycyjnych domach przez okna ucieka znaczna część ciepła budynku. W domach pasywnych okna mają za zadanie ograniczenie tych strat, jak i również w pasywny sposób pozyskać ciepło z energii słonecznej, zwiększając przy tym temperaturę powierzchni wewnętrznej szyby. Takie zwiększenie temperatury zapobiega kondensacji wilgoci i poprawia komfort użytkowników.

Okna budynków pasywnych wyróżniają się specjalną budową. W celu zwiększenia izolacyjności termicznej okien, zestawy szyb, jakie są w nich montowane, tworzą większej grubości pustkę powietrzną lub są wypełniane gazem o mniejszym współczynniku przewodzenia ciepła, niż jak to bywa w przypadku okien tradycyjnych. Ramy okienne okien energooszczędnych są grubsze, mają więcej komór w przekroju poprzecznym profili. W profilach może być zamontowane więcej uszczelek niż w oknach tradycyjnych. Wszystkie te zabiegi zwiększają znacznie cenę takich okien, ale za to obniżają w znacznym stopniu współczynnik przenikania ciepła.

Okna stosowane w budynkach pasywnych charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U=0,85–1,0 W/m2K. Tradycyjne okna posiadają współczynnik U bliski 1,5 W/m2K.

W celu ograniczenia powstawania mostków termicznych w miejscach połączenia okien z murem, okna montuje się wysunięte maksymalnie na zewnątrz ściany, by przy ocieplaniu budynku, warstwa termoizolacji objęła również ramy okienne z boku i od frontu. Taki sposób montażu zmniejsza stabilność okien w murze. Oczywiście stosowane są specjalne wydłużone i zagęszczone kotwy, ale to i tak nie jest wystarczające, zwłaszcza kiedy okno jest otwarte. Dlatego też, często inwestorom domów pasywnych poleca się okna nieotwierane. Okna takie mają większą powierzchnię szyby, przez zmniejszenie ilości ram, co również jest zalecane w przypadku okien domów pasywnych. Duże przeszklenia zwiększają ilość promieni słonecznych, które się przez nie przedostają.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Domy pasywne mają zapotrzebowanie na energię nie większe niż 15 kWh/m2.
Domy pasywne mają zapotrzebowanie na energię nie większe niż 15 kWh/m2.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK