| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Zalety automatycznego otwierania okien

Zalety automatycznego otwierania okien


Automatycznie sterowane okna mają zastosowanie szczególnie w dużych obiektach takich jak sale gimnastyczne, kościoły, sale wystawowe czy konferencyjne, gdzie okna znajdują się poza zasięgiem ręki człowieka. Automatyzacja taka jest również coraz częściej stosowana w przypadku domów jednorodzinnych. Jak każdy system wymagający odrobinę elektroniki, czasami bywa zawodny.

Głównymi elementami systemu automatycznego otwierania okien są siłowniki elektryczne (automaty otwierania). Ze względu na pełnioną funkcję możemy je podzielić na automaty uchyłu i automaty ryglujące. Pierwsze z nich odpowiedzialne są za wielkość otwarcia okna, zaś te drugie za szczelne ich domknięcie – zaryglowanie. Urządzenia te mogą być różnego typu w zależności od wielkości okien, rodzaju otwierania (rozwieralne, uchylne, obrotowe) i materiału z jakiego okna są wykonane.
W zależności od tego urządzenia charakteryzują się tzw. siłą otwierania.

Zaletą stosowania automatyzacji w otwieraniu okien jest możliwość połączenia ich działania z warunkami pogodowymi i panującymi wewnątrz pomieszczenia. Ze względu na to automaty uchylne mogą być uruchamiane nie tylko ręcznie, za pomocą przycisków w ścianie czy pilota, ale również automatycznie, przy wykorzystaniu czujników wrażliwych na zmianę temperatury, wilgotności, działanie wiatru czy po prostu mogą być sterowane czasowo. Bez ingerencji człowieka mogą zapewnić optymalny mikroklimat pomieszczenia.

System automatycznego otwierania okien może obejmować okna nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale i całego budynku. Otwieranie okien różnych pomieszczeń jest zintegrowane w jednym systemie. Uruchamianie otwarcia poprzez podczerwień (na pilot) zabezpieczone jest kodem przed uruchomieniem z zewnątrz innym pilotem. Automatyzacja okien może być połączona z ogrzewaniem budynku. W momencie otwarcia okien, przekazywany jest impuls do termostatu, który wyłącza ogrzewanie w celu oszczędności energii. 

Urządzenia stosowane w systemach automatyzacji okien są uniwersalne. Nadają się zarówno do okien drewnianych, plastikowych czy aluminiowych. Są ukryte w ramach okiennych i niewidoczne z zewnątrz. Okna z wbudowanym systemem automatycznego otwierania można niezależnie w każdej chwili otwierać i zamykać przy użyciu klamki. System ten może być połączony z systemem bezpieczeństwa budynku. Niekontrolowane otwarcie powoduje uruchomienie się alarmu.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Automatyzacja jest coraz częściej stosowana w domach jednorodzinnych
Automatyzacja jest coraz częściej stosowana w domach jednorodzinnych

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK