| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Kiedy odczuwamy, że komfort przebywania w pomieszczeniu nie jest do końca zapewniony, ze względu na nieświeży zapach powietrza i osadzającą się wilgoć, powinniśmy się zastanowić nad zastosowaniem nawiewników okiennych. Ich wybór powinien być przemyślany, a ilość wstępnie obliczona.

Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania" oraz Rozporządzenie Ministra infrastruktury określają ile należy dostarczyć świeżego powietrza do pomieszczeń w zależności od jego przeznaczenia i planowanej liczby osób w nim przebywających. Po zebraniu tych danych, możemy dobrać odpowiedni nawiewnik okienny o określonym możliwym przepływie powietrza, oraz ilość niezbędnych nawiewników. Nasza decyzja powinna być również uzależniona od warunków jakie panują w danym pomieszczeniu.

Na rynku są dostępne różne rodzaje nawiewników okiennych, które różnią się sposobem działania. Są to nawiewniki higrosterowane, które ilość przepuszczanego powietrza uzależniają od wilgotności w wewnątrz pomieszczenia, nawiewniki ciśnieniowe, których działanie oparte jest na różnicy ciśnień panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz oraz nawiewniki sterowane ręcznie. Należy jednak pamiętać, że te ostatnie, nawet po całkowitym ich zamknięciu dostarczają świeże powietrze do pomieszczenia, tylko w minimalnym wymaganym stopniu.

Należy się zastanowić, czy komfort przebywania w pomieszczeniu uzależnimy od mechanizmów nawiewników samosterowalnych czy sami będziemy mieć nad nim kontrole. Dodatkowym aspektem jest zasada działania nawiewnika higroterowanego. Otwór tych nawiewników, przez który przedostaje się świeże powietrze poszerza się w momencie zwiększenia poziomu zawilgocenia powietrza w pomieszczeniu, a więc kiedy warunki, spowodowane niesprawnym działaniem wentylacji, pogorszą się, a nasz komfort w pomieszczeniu obniża. Nawiewniki ciśnieniowe tym bardziej ręcznie sterowane do takiego stanu nie dopuszczą. Przepisy prawne, ograniczają stosowanie nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych w pomieszczeniach, gdzie spalany jest gaz.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »