| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Nawiewniki okienne, choć to elementy małych rozmiarów, odgrywają bardzo ważną rolę w wentylacji budynku. Niekiedy ich stosowanie jest niezbędne do prawidłowego działania wentylacji. Na rynku jest kilka rodzajów nawiewników, jednak niezależnie od ich budowy stawiane są im takie same wymagania.

Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które w znaczny sposób zmieniło wymagania parametrowe stawiane stolarce okiennej. Do końca 2008 roku okna mogły posiadać współczynnik infiltracji powietrza 0,5–1,0 m3/(m*h*daPa2/3) i nie być wyposażone w nawiewniki.

Nowe rozporządzenie ogranicza te parametry. Okna wprowadzane do sprzedaży mogą mięć współczynnik infiltracji powietrza nie większy niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3). Oznacza, że okna mogą być całkowicie szczelne i mogą być one stosowane gdy w budynku jest zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna.

Interpretując to, nawiewniki są konieczne w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej, a ich ilość powinna być dostosowana do wymagań jakie określa Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania". Norma ta określa ile powietrza należy usunąć (więc również dostarczyć) z poszczególnych pomieszczeń. 

Wcześniej wspomniany dokument prawny jakim jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówił również, że minimalna ilość powietrza jaką trzeba dostarczyć do pomieszczenia nie będącego pomieszczeniem pracy to 20m³/h na osobę.

Same nawiewniki nie są objęte żadną Polską Normą, dlatego z godnie z ustawą o wyrobach budowlanych powinny posiadać Aprobaty Techniczne. Polska przyjęła europejską normę „Wentylacja budynków – Badanie właściwości elementów/wyrobów do wentylacji mieszkań – Cześć 9: Nawiewniki powietrza zewnętrznego regulowane w zależności od poziomu wilgotności”, jako PN-EN 13141-9:2008. Norma ta określa badania nawiewników higrosterowanych, których sprawne działanie uzależnione jest od wrażliwej na działanie wilgoci taśmy poliamidowej.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK