| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Szklane przegrody - parametry charakterystyczne

Szklane przegrody - parametry charakterystyczne

Najpopularniejsze szklane przegrody w budownictwie - to okna. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą. Zobacz, jakie parametry są charakterystyczne dla przegród szklanych.

Jakość i forma okien ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Na pewno specjalne zamówienia będą droższe. Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę to izolacyjność termiczna.

Izolacyjność termiczna

Izolacyjność termiczna przegród balkonowych szczególnie powinna być brana pod uwagę. Tutaj straty ciepła są do 10 razy większe niż w przypadku dachu. Standardowo dla okien współczynnik U powinien się zawierać w przedziale 1,3-1,5 W/(m2K). Ale można kupić okna z o połowę mniejszym współczynnikiem.

Izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna jest również istotnym parametrem. Zdolność do tłumienia dźwięków jest szczególnie ważna jeśli mieszka się przy dosyć ruchliwej ulicy. Zgodnie z zasadami dynamiki tłumienie hałasu jest tym większe czym okno jest cięższe i ma strukturę bardziej włóknistą. Standardowo okna powinny tłumić hałas o około 30 dB. Wszelkie nawiewniki mogą ten stan obniżyć. Oczywiście różnica akustyczna pomiędzy ścianami a oknem nie powinna być większa od 10 dB.

Szczelność

Poziom szczelności okien zależy od rodzaju zastosowanej wentylacji. Do niedawna standardem był współczynnik infiltracji 0,5-1,0 m3/mhdaPa2/3. Oznaczało to, że okna były zbyt szczelne i nie było możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Wymagało to zamontowanie dodatkowych nawiewników. Od niedawna współczynnik ten zmniejszono do poziomu 0,3, ale obowiązuje wymóg stosowania nawiewników przy wentylacji grawitacyjnej.

Okna antywłamaniowe

Dodatkowo należy się zastanowić nad funkcją antywłamaniową. Istnieją cztery klasy P1-P4. Im wyższa tym lepsza. Takie okna wyposażone są w okucia antywłamaniowe, szyby z dwóch tafli szkła z kilkoma warstwami folii. Są w stanie dorównać kratom z prętami o średnicy do 10 mm.

Polecamy: Bezpieczny dom

Wygoda i estetyka

Wygoda to też ważny element funkcji okna. Najwygodniejsze są okna jednoramowe z wielofunkcyjną klamką. Są też wersje z imitacją szprosów wraz kolorystyką świetnie wpasowujące się w stare domy drewniane.

Czytaj także: Dylemat wyboru okien

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na rynku znajduje się wiele asortymentu okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą.  Jakość i forma okien ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Na pewno specjalne zamówienia będą droższe. Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę to izolacyjność termiczna fot. Schucko
Na rynku znajduje się wiele asortymentu okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą. Jakość i forma okien ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Na pewno specjalne zamówienia będą droższe. Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę to izolacyjność termiczna fot. Schucko

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK