| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Dlaczego warto ocieplać budynki?

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Ocieplenie wnętrza budynków

Istnieją metody, które umożliwiają ogrzanie każdego wnętrza bez zapotrzebowanie na izolację termiczną ścian albo dachu. Jednak należy wtedy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na większą ilość energii. W konsekwencji rosną koszty utrzymania budynku. Ponadto, warto pamiętać o rozwiązaniach ekologicznych. Dopóki ogrzewamy budynek za pomocą spalania surowców energetycznych będziemy musieli racjonalnie nimi gospodarować. Niestety przyczynia się to do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Z myślą o środowisku wymagane są certyfikaty energetyczne, które wpływają na wartość rynkową budynku. Oznacza to, że im nasz dom jest bardziej oszczędny i dobrze ocieplony tym jego cena będzie większa.

Zobacz także: Wełna mineralna i szklana – różnice

Odpowiednie ocieplenie – kwestie zdrowotne

Właściwa izolacja oraz ocieplenie maja wpływa również na nasze zdrowie. Przebywanie w zimnych pomieszczeniach naraża nas na rozwój schorzeń reumatycznych oraz chorób dróg oddechowych. Natomiast pomieszczeniach, w których przebywamy, do powietrza przedostają się wymierne ilości pary wodnej, pochodzącej z powietrza wydychanego przez użytkowników, z przygotowywanych posiłków (w skutek parowania gotowanych potraw i jako produkt spalania np. gazu ziemnego), uwalnianej podczas prania czy kąpieli. Jeżeli ciepłe i wilgotne powietrze będzie miało kontakt z chłodną, bo źle wyizolowaną pod względem termicznym przegrodą, to na jej powierzchni dochodzić będzie do kondensacji pary i powstawania wykroplin. Na początku tego procesu, w strefie skraplania, na powierzchni przegród pojawią się zaciemnienia wywołane osadzaniem się kurzu w wilgotnych miejscach. Z biegiem czasu, zawarte w kurzu zarodniki grzybów i pleśni przekształcają się w grzybnie. Zarodniki grzybów domowych i pleśni stanowią bardzo silny czynnikiem alergizujący. Udowodniony jest także ich wpływ na rozwój niektórych schorzeń nowotworowych. Dlatego warto dbać o odpowiednią termoizolację naszych budynków.

Odpowiednie elementy systemu ociepleniowego

Właściwe wykonanie systemu ociepleniowego oraz użycie trwałych materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy zapewnią nam trwałą i niezawodną izolację. Oznacz to, że produkty wchodzące w skład systemu ociepleń są dobrane tak, żeby ich techniczne parametry uzupełniały się i współpracowały. Dzięki temu otrzymamy prawidłowo działający system ociepleniowy na wiele lat. Powinniśmy wybierać produkty przetestowane i pochodzące od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że poszczególne elementy są bezpieczne, odporne na działanie środowiska zewnętrznego oraz zapewniają bezpieczeństwo antypożarowe. Jeżeli zdecydujemy się na kompletowanie elementów z różnych źródeł, możemy utracić gwarancję udzielaną przez producenta. Wtedy, w przypadku usterek czy wadliwych elementów, wszystkie koszty naprawy ponosi wykonawca albo inwestor, który zaakceptował takie rozwiązanie. Ponadto, warto wybierać kompletne systemy od jednego producenta. Posiadają one badania laboratoryjne, dokładne parametry techniczne oraz szczegółowo opisane właściwości użytkowe całych systemów. Pozwala to na właściwy ich dobór oraz zastosowanie. Dodatkowo, gwarantuje skuteczność i trwałość poszczególnych elementów przez wiele lat. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z naprawą wadliwych części ocieplenia.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK