| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku jest konieczną i dobrą inwestycją niezależnie od rodzaju gruntu, na którym chcemy budować dom. Jakie rodzaje hydroizolacji należy wykonać? Jaka będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom?

Hydroizolacja ma za zadanie chronić fundamenty domu przez wilgocią i wodą gruntową. Hydroizolacja jest najważniejsza izolacją w budynku, to od niej w dużej mierze zależy czy ściany będą suche, czy pojawi się na nich grzyb.

Jak zatem należy ją wykonać, by uniknąć potem problemów z wilgocią i przesączaniem się wody? Konieczne jest wykonanie dwóch, następujących rodzajów hydroizolacji.

Wyróżniamy następujące rodzaje hydroizolacji:

Hydroizolacja pozioma – jej rolą jest ochrona ścian parteru przed wilgocią. Można ją wykonać ze specjalnej folii lub papy. Materiał izolacyjny należy ułożyć na wierzchu ław i ścian fundamentowych na minimalnej wysokości 20–30 cm nad poziomem gruntu.

Hydroizolacja pionowa – ma za zadanie zabezpieczyć ściany fundamentowe od zewnątrz przed niekorzystnym działaniem wód gruntowych i opadowych. Zależnie od rodzaju gruntu wykonuje się ją na różne sposoby i z różnych materiałów:

•    Lekkie izolacje – wykonuje się je w przypadku domów budowanych na gruntach przepuszczalnych (piaszczystych). Jeżeli woda zalega poniżej poziomu posadowienia budynku, to możemy zastosować lekką izolację z półpłynnych mas bitumicznych (mas asfaltowych, emulsji, lepików, roztworów). Jest to sposób efektywny, tani i niewymagający specjalnych umiejętności. Należy pamiętać jedynie o dokładnym przygotowaniu podłoża i wykonaniu samej izolacji, bo to właśnie w tym leży klucz do sukcesu. Na podłoże należy nałożyć tzw. „rapówkę”, czyli tynk II kategorii, a następnie dwie warstwy bitumu. Zamiast mas bitumicznych można zastosować również folię hydroizolacyjną, bądź zaprawę modyfikowaną żywicami.

Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?

•    Średnie izolacje – konieczne są w gruntach nieprzepuszczalnych (gliniastych). Należy ją wykonać, jeżeli woda znajduje się poniżej poziomu posadowienia lub okresowo podnosi się powyżej niego. Do zaizolowania możemy użyć: masy asfaltowej (3–5 warstw) lub folii hydroizolacyjnej z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE) oraz polietylenu o dużej gęstości (PE–HD) a także dwóch warstw papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej na osnowie z tkaniny poliestrowej czy włókna szklanego, wypełnionych asfaltem modyfikowanym o gramaturze min. 1400 g/m².

Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu średniego?

•    Ciężkie izolacje – stosowane są niezależnie od typu gleby jeżeli woda gruntowa zalega na głębokości mniejszej niż poziom podłogi piwnicy budynku. Z powodu dość skomplikowanego sposobu wykonania oraz kosztów, nie jest to rozwiązanie praktykowane w domach jednorodzinnych.

Zobacz także: Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

W przypadku konieczności wykonania izolacji średnich i ciężkich należy pamiętać, że zazwyczaj wskazany jest również drenaż obwodowy. Nie jest to inwestycja tania, ale okaże się opłacalna, jeżeli pojawiłby się problem z wodami gruntowymi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK