| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > ABC pianek izolacyjnych

ABC pianek izolacyjnych


Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych. Pianek poliuretanowych nie powinno się wykorzystywać gdzie popadnie, mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na wykorzystanie tej technologii przemysłowej w budownictwie mieszkalnym.

Wełna mineralna jest stabilna wymiarowo. Oznacza to, że nawet w skrajnie zróżnicowanych warunkach temperatur i wilgotności zachowuje swoje wymiary. W przypadku pianek PU obowiązkowo deklarowany poziom stabilności wymiarowej może się bardzo różnić dla różnych wyrobów. Rozszerzalność PU pod wpływem zmian temperatury jest znaczna i tym większa, im mniejsza gęstość płyt z tego materiału. Zmiana długości pojedynczej płyty dachowej, przy różnicach temperatur odpowiadających naszym warunkom klimatycznym, może wynieść np. 2 cm. Tylko stosowanie płyt PU z zamkami może ograniczyć wpływ powstającego przy takiej okazji mostka termicznego, ale i tak nie wyeliminuje go całkowicie.

Płyty PU są podatne na odkształcenia w zmiennych warunkach cieplnych. Już ten fakt nakłada na wykonawców izolacji cieplnych obowiązek wstępnego, ale jednocześnie pewnego mocowania. Ma to zapobiegać nie tylko mostkom termicznym, przez zmniejszenie możliwości odkształceń liniowych, ale również zapewnić przyleganie izolacji do ocieplanej przegrody. Pozostawienie szczeliny powietrznej pomiędzy izolacją i przegrodą znacząco zmniejsza jej izolacyjność.

Producenci pianki PU akcentują mniejszy ciężar warstwy ocieplenia wykonanej z tego materiału. To nie zawsze jest zaletą. Lekkie izolacje wymagają lepszego i niezwykle starannego mocowania, aby przeciwstawić się np. sile ssania wiatru, które zwłaszcza na dużych powierzchniach dachów płaskich mogą osiągać znaczne wielkości.

Producenci i dystrybutorzy materiałów izolacyjnych z pianki PU najczęściej pomijają właściwości ogniowe i akustyczne tego materiału oraz wpływ tych własności na charakterystykę ogniową i akustyczną konstrukcji lub elementów, w które wbudowane są płyty izolacyjne.

Elementy wykonane z wyrobów niepalnych nigdy i w żadnych warunkach nie rozprzestrzeniają ognia. Zwiększają odporność ogniową elementów, w które są wbudowane. Są odporne na błędy wykonawcze i zmiany w elementach na etapie użytkowania budynku: dodatkowy otwór, dopływ powietrza, prace z użyciem otwartego ognia – nie zagrażają jego dalszym rozwojem i pożarem. Wełna mineralna w wyrobach bez pokryć klasyfikowana jest jako niepalna (klasa A1 lub A2) dla całego zakresu wyrobów oferowanych do izolacji budowlanych.

W przypadku pianki PU wyroby bez pokryć uzyskują klasy reakcji na ogień od E (PUR) do D (PIR). Warto pamiętać, że na klasyfikację reakcji na ogień wyrobów z pianki PU ma wpływ kompozycja, w tym gaz spieniający, grubość, gęstość, okładziny. Zakres obowiązywania klasyfikacji odnosi się do każdego z powyższych parametrów i wyjście poza określone ramy może ją istotnie zmienić.

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.
Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK