| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Jaka jest rola paroizolacji?

Jaka jest rola paroizolacji?


Paroizolacja pełni funkcję ochroną dla przegród budowlanych takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym przed przepływem wilgoci z wnętrza budynku do przegrody oraz ogranicza możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Para wodna jest groźna dla izolacji cieplnej głównie tej wykonanej z wełny mineralnej i konstrukcji przegrody w momencie jej skroplenia w celu jej uniknięcia paroizolację stosujemy od strony cieplejszej przegrody.

Para wodna w mieszkaniu przemieszcza się wraz z ruchem powietrza osadza się na przegrodach a tak, gdy napotka się z dużą różnicą temperatur skrapla się powodując zawilgocenie, pleśnie i grzyby. Zjawisko to groźne jest dla izolacji termicznej, głównie wełny mineralnej najchętniej stosowanej do izolacji dachów i ścian w układzie szkieletowym, wełna mineralna traci swoje właściwości cieplne przy zawilgoceniu co w konsekwencji powoduje zwiększenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Wilgoć jest także nie korzystna dla konstrukcji przegród, powoduje ona utratę wytrzymałości.

Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary. Stosowanie konkretnego rozwiązania powinno być skonsultowane ze specjalistą w celu odpowiedniego doboru rozwiązania do naszego przypadku. Paroizolacje stosujemy w przegrodach takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym. 

Zobacz także: EPS co to takiego?


Paroizolacja choć niedoceniana i czasem wręcz pomijana pełni bardzo ważne funkcję ochronne w przegrodach. Stosowanie paroizolacji ograniczy przedostawanie się pary wodnej do wnętrza przegrody a co za tym idzie ochroni izolację termiczną i konstrukcję przed działaniem wilgoci. Paroizolacja chroni nas także przed działaniem wiatru, który powoduje wychładzanie budynku.

Paroizolację stosujemy w przegrodzie od strony cieplejszej przed warstwą izolacji termicznej. Nie wymagana jest przy tym żadna szczelina wentylacyjna pomiędzy izolacją termiczną a paroizolacją, dobrze natomiast by było pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy folią a wykończeniem przegrody.


Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary.
Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »