| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Skąd się bierze wilgoć?

Powodem pojawiania się wilgoci, może być woda gruntowa lub woda opadowa, wnikająca w głąb gruntu tuż przy ścianach fundamentowych lub ścianach piwnic. Jeśli izolacja jest źle dobrana albo błędnie wykonana, lub gdy w piwnicy brak jest dobrej wentylacji, wilgoć z pewnością pojawi się w postaci wykwitów, grzybów, itp.

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Izolacja pionowa i pozioma

O odpowiednią izolację ścian piwnicznych należy zadbać nawet wtedy, kiedy mamy korzystne warunki gruntowe. Hydroizolacje piwnic, wykonuje się z materiałów wodoszczelnych. W zależności od czego czy wykonujemy izolację pionową czy poziomą materiały umieszcza się pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej oraz na zewnętrznej stronie ścian piwnicy.

Izolacja pozioma 

Tą izolację wykonuje się na pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych. Izolacja ta powinna wystawać po obu stronach ław na kilkadziesiąt centymetrów, tak aby można ją było połączyć z izolacją podłogi i ścian. Izolację podpodłogową można wykonać dopiero po wzniesieniu domu i osadzeniu fundamentów.

Zobacz także: Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Izolacja pionowa

Izolacja pionowa to izolacja ścian piwnicy, składająca się z papy termozgrzewalnej, emulsji asfaltowej zabezpieczającej podłoże oraz folii tłoczonej (jako dodatkowej warstwy ochronnej). Izolacja ta powinna się łączyć z izolacją poziomą stykiem zaokrąglonym, który zapobiegnie uszkodzeniom.

Materiały wykorzystywane do wykonywania hydroizolacji

• papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru,
• płyty izolacyjne wykonane głównie z polistyrenu ekstradowanego,
• folie PVC,
• lepiki i emulsje na bazie asfaltu.

Drenaż opaskowy

Wykonanie drenażu jest wyjściem awaryjnym, wykonywanym, gdy woda przedostaje się do piwnicy mimo istnienia izolacji. Jego zastosowanie może być konieczne, kiedy grunty pod budowę mają wysoki poziom wody gruntowej i/lub niską przepuszczalnością wody. Stosuje się go także w sytuacjach, kiedy budynek jest kłopotliwie usytuowany, np. na skarpie. 

Drenaż opaskowy to podziemny system odwodnienia, który za pomocą rur perforowanych odprowadza wodę przenikającą z powierzchni w okolice fundamentów. Wykonany wzdłuż obrysu budynku, stanie się dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym zalaniem piwnicy. Decydując się na drenaż opaskowy należy pamiętać, iż woda zebrana przez system odwadniający musi gdzieś znaleźć swoje ujście. Najlepszym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody do rzeki i jeziora, niemniej jednak ciężko o takie rozwiązaniem w centrum miasta. Innym wyjściem jest odprowadzenie wody do kanalizacji, rowów melioracyjnych lub specjalnie wykonanej studni chłonnej. Ważne jest, aby ujście wody znajdowało się w bezpiecznej odległości od domu, tak aby nie zagrażało fundamentom.

Zobacz także: Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK