| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Czym jest hydroizolacja typu średniego?

Czym jest hydroizolacja typu średniego?


Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.

Izolacje typu średniego stosowane są w warunkach gruntów trudno przepuszczalnych, gdzie w pobliżu podziemnych części murów znajdują się zastoiny wody. Okresowo utrzymywać się może woda zawieszona lub podnosi się poziom wód gruntowych. Do wykonywania izolacji typu średniego stosuje się w większości te same materiały, z których robi się izolacje typu lekkiego. W przypadku szczególnie dużego zagrożenia wodą napierającą na fundamenty i ściany piwnic stosuje się m.in. zaprawy cementowe modyfikowane żywicami syntetycznymi oraz materiały z zawartością bentonitu. Korzystnie jest również, w połączeniu z użytymi materiałami, zastosować folię tłoczoną, tzw. kubełkową, dzięki której możliwe jest zbieranie wilgoci w kanalikach i jej szybkie odprowadzenie. 

W przypadku występowania warunków wodno-gruntowych, w jakich stosowana jest hydroizolacja typu średniego, przydatne może być wykonanie drenażu wokół budynku co zmniejszy parcie wody na ścianę i podłogę. Bardzo ważne jest szczelne połączenie pierwszej (od strony ściany) warstwy izolacyjnej z poziomą izolacją na ławie fundamentowej oraz wywinięcie folii tłoczonej na warstwę filtracyjną drenażu.

– papy lub foli – układa się je w dwóch warstwach sklejonych lepikiem i pokrywa powłoką ochronną;
– masy bitumiczno-polimerowej – wykonuje się z nich dwie warstwy, z czego pierwsza jest zbrojona tkaniną z włókna szklanego;
– betonu szczelnego – wykonuje się szczelną konstrukcję w postaci wanny 

Tak wykonaną izolację należy wyprowadzić około 0,5 m powyżej poziomu, do którego panują warunki wodno-gruntowe, które wymagają jej zastosowania. Dopiero wyżej można ułożyć izolację typu lekkiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK