| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Czym jest hydroizolacja typu średniego?

Czym jest hydroizolacja typu średniego?


Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.

Izolacje typu średniego stosowane są w warunkach gruntów trudno przepuszczalnych, gdzie w pobliżu podziemnych części murów znajdują się zastoiny wody. Okresowo utrzymywać się może woda zawieszona lub podnosi się poziom wód gruntowych. Do wykonywania izolacji typu średniego stosuje się w większości te same materiały, z których robi się izolacje typu lekkiego. W przypadku szczególnie dużego zagrożenia wodą napierającą na fundamenty i ściany piwnic stosuje się m.in. zaprawy cementowe modyfikowane żywicami syntetycznymi oraz materiały z zawartością bentonitu. Korzystnie jest również, w połączeniu z użytymi materiałami, zastosować folię tłoczoną, tzw. kubełkową, dzięki której możliwe jest zbieranie wilgoci w kanalikach i jej szybkie odprowadzenie. 

W przypadku występowania warunków wodno-gruntowych, w jakich stosowana jest hydroizolacja typu średniego, przydatne może być wykonanie drenażu wokół budynku co zmniejszy parcie wody na ścianę i podłogę. Bardzo ważne jest szczelne połączenie pierwszej (od strony ściany) warstwy izolacyjnej z poziomą izolacją na ławie fundamentowej oraz wywinięcie folii tłoczonej na warstwę filtracyjną drenażu.

– papy lub foli – układa się je w dwóch warstwach sklejonych lepikiem i pokrywa powłoką ochronną;
– masy bitumiczno-polimerowej – wykonuje się z nich dwie warstwy, z czego pierwsza jest zbrojona tkaniną z włókna szklanego;
– betonu szczelnego – wykonuje się szczelną konstrukcję w postaci wanny 

Tak wykonaną izolację należy wyprowadzić około 0,5 m powyżej poziomu, do którego panują warunki wodno-gruntowe, które wymagają jej zastosowania. Dopiero wyżej można ułożyć izolację typu lekkiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK