| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > EPS co to takiego?

EPS co to takiego?

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).

Jest to porowate tworzywo sztuczne otrzymane w wyniku spienienia granulek polistyrenu przez podgrzanie ich parą wodną. Wstępnie spienione granulki ,są sklejane i formowane w większe elementy, z których cięte są płyty o konkretnych wymiarach i kształtach. Struktura tego materiału składa się z zamkniętych owalnych komórek wypełnionych pianką polistyrenową. Pomiędzy granulkami występują niewielkie pustki powietrzne, co wpływa na zwiększoną nasiąkliwość w przypadku zawilgocenia.

Na rynku możemy spotkać płyty wykonane ze spienionego polistyrenu o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 50–250 kPa.

Płyty z ekspandowanej pianki polistyrenowej EPS mają współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,034–0,040 (W/(mK)).

Izolacyjność akustyczna płyt EPS jest słaba. Wyjątek stanowią elastyczne płyty styropianowe stosowane do izolacji akustycznej podłóg.

EPS jest materiałem samogasnącym. W płomieniu topi się i zwęgla. Nie podtrzymuje ognia, a po odjęciu jego źródła gaśnie.

Płyty EPS są materiałami nieodpornymi na działanie wielu rozpuszczalników organicznych (np. aceton), olejów, smarów.

Płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego opisywane są symbolem EPS i członem dwu liczbowym określającym minimalną wytrzymałość na ściskanie i maksymalną wartość współczynnika przewodzenia ciepła.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem.
EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »